Giderek dijitalleşen gündelik hayat şartları, özellikle çalışan vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran birçok uygulamanın hayata geçmesini sağladı. Resmi işlemlerin dahi dijital platformlar üzerinden sonuca bağlanmasını sağlayan uygulamaların başında ise e- devlet sistemi geldi. 

Birçok farklı işlemin tek ekran üzerinden yapılmasını sağlayan e- devlet sistemi, iş başvurularının, bakiye kontrollerinin, hesap taşıma işlemlerinin ve diğer başlıklar altında hizmete sunulan işlemlerin kısa süre içerisinde yapılmasını sağlayan resmi bir platform olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda dijitalleşen ve gelişen hayat şartlarına bağlı olarak söz konusu platformun kapsamını genişleten ve sisteme yeni hizmetler eklemek adına devamlı bir çalışma içerisinde olan hükümet yetkilileri, ağustos ayı içerisinde yeni bir uygulamanın daha sistem üzerinden erişime açıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından duyurulmuş olan yeni e- devlet uygulaması, milyonlarca vatandaş tarafından yakın takibe alındı. Bugün ilgili uygulamanın geldiği noktaya ilişkin resmi veriler paylaşıldı. 

A101'de ürünlerde flaş indirim! A101'de ürünlerde flaş indirim!

18 AĞUSTOS TARİHİNDE DUYURMUŞTU!

adli-sicil-duzenleme-uygulamasina-24-saatte-4-bin-basvuru-bin-vatandasin-kaydi-silindi (2)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 18 Ağustos 2022 tarihinde resmi bir açıklama yaparak milyonlarca vatandaşın hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir e- devlet uygulamasının erişime açıldığını bildirmişti. Adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin artık e- devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebileceğini ifade eden Bozdağ, o dönem içerisinde e- devlet sisteminde aşırı yoğunluğun yaşanmasını sağlamıştı. 

VERİLER PAYLAŞILDI!

Adalet Bakanlığı tarafından erişime açılan yeni e- devlet uygulamasına ilişkin veriler paylaşıldı. Alınan bilgilere göre uygulamanın erişime açıldığı ilk 24 saat içerisinde toplamda 4 bin 104 başvuru kayda geçti. Şimdiye kadar 159 bin 60 başvurunun yapıldığı öğrenilen yeni sistem kapsamında başvuruların 131 bininin sonuca bağlandığı bildirildi. 

Yapılan başvurular içerisinde bulunan toplamda 17 bin 500 adli sicil kaydının, fiziki bir belge teslimine ihtiyaç kalmadan silindiği bilgisine ulaşıldı. Ek olarak bin kişinin adli sicil kaydında da düzeltmeye gidildiği tespit edildi.