Türkiye'de boşanan kadınlara erkekler tarafından süresiz olarak ödenen nafakalar uzun bir süredir itiraz edilen bir uygulama olmuştu. Boşanan erkekler gelirlerinin önemli bir kısmını eski eşlerine nafaka olarak verdikleri için ciddi ekonomik sıkıntılar yaşıyorlar. Bunun süresiz olması ise ortaya çıkan maddi sorunu katmetli bir hale getiriyor. Bu konuda itirazları olan nafaka mağduru erkeklerin sesine AK Parti tarafından kulak verildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Adalet Bakanlığı tarafından yeni bir nafaka düzenlemesi taslağı hazırlanarak tartışmaya açıldı.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN YENİ NAFAKA ÖNERİSİ!

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan nafaka düzenlemesi taslağına göre nafakaların süresi 6 yılla sınırlandırılacak. Ancak kadınların da mağdur edilmemesi için nafaka alt sınırı en az 2 yıl olacak. Ancak bu öneri önemli itirazlarla karşılandı. Gelen itirazlarda nafaka konusunda belirli bir standart uygulanamayacağı, bazı davalarda nafaka vermeye gerek bile olmadığı ama bazı davalarda da ömür boyu nafaka vermenin elzem olduğu ifade edildi.

DAHA ÖNCEKİ ÖNERİLER KABUL GÖRMEMİŞTİ

Adalet Bakanlığı tarafından daha önce yapılan nafaka önerilerinde nafakanın 5 yıl süreli olması, evlilik süresi ile sınırlandırılması, evlilik süresinin yarısı olarak uygulanması gibi taslaklar yer almıştı. Ancak bunlar kabul görmemişti.

AİLE BAKANLIĞI NAFAKA DÜZENLEMESİNE KARŞI

Öte yandan nafaka düzenlemesine en çok karşı çıkanın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olduğu bildirildi. Mağdur kadınların toplum için büyük bir sorun oluşturacağını söyleyen bakanlık yetkilileri nafaka düzenlemesine karşı çıktıklarını net şekilde ortaya koydular.

MAĞDUR ERKEKLER ÇÖZÜM BEKLİYOR

Nafaka düzenlemesini talep edenler ise kadınların artık iş hayatına kolay bir şekilde entegre oldukları, maddi bir kayıpları bulunmadığı aksine erkeklerden aldıkları nafakalarla çok iyi şartlar elde edebildikleri vurgulandı. Erkeklerin mağduriyet yaşadığını söyleyen nafaka düzenlemesi isteyenler bu konuda ısrarcı olduklarını ifade ettiler.

isbilgisi.com