Adalet Bakanlığı ve Ceza Ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün sözleşmeli kamu personeli alımı yapacağının açıklanması işsiz gençlerde çok büyük bir heyecanın yaşanmasına neden oldu. Her iki kuruma da toplam 10.000 personel alımı yapılacağı resmen açıklanmıştı. Sözleşmeli personel alımı için ise geçtiğimiz günlerde yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan yönetmelik değişikliğinin ardından milyonlarca vatandaş iş ilanlarının yayınlanmasını beklemeye başladılar. Eylül ve Ekim ayından beklenen iş ilanları halen daha yayınlanmadı. Ancak elde edilen bilgilere göre bu konuda kısa bir süre içerisinde müjdeli haberler kamuoyuna açıklanacak.

10.000 SÖZLEŞMELİ KAMU PERSONELİ ALINACAK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşma sırasında Türkiye'nin 81 ilinde cezaevlerine ve adliyelere toplam 10.000 yeni personel alacaklarını ilan etmişti. Ardından gelen yönetmelik değişikliği ise bu alım ilanlarının ilk işaret fişeği olarak yorumlandı.

YÖNETMELİK DEĞİŞMİŞTİ!

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre zabıt katibi, mübaşir, infaz vekoruma memuru ile cezaevi katibi kadrolarına alım yapılırken hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, adalet ön lisans bölümü, ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, liselerin adalet alanı ve bunlara denkliği kabul edilen programlardan mezun olanlara öncelik tanınacak.

Yönetmelik değişikliğinin ardından lise mezunları zabıt katibi, infaz ve koruma memuru ile mübaşir kadrolarına alınıp alınmayacaklarını merak etmeye başladılar. Adalet Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre her lise mezunu vatandaş bu kadrolar için başvuruda bulanabilecekler. Ancak ilgili bölümlerden mezun olanlara mülakat esnasında öncelik tanınacak.

ADALET BAKANLIĞI 10.000 PERSONEL ALIMI İLANI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Adalet Bakanlığı'na alımı gerçekleşecek olan 10.000 sözleşmesi kamu personelinin alım ilanlarının ne zaman yayınlanacağına dair büyük bir merak yaşanıyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgilere göre alım ilanları 2021 Ocak ayının ilk günlerinde yayınlanacak. Bu ilanlar kapsamında Ocak ayı içerisinde tüm başvurular alınarak işe alım süreci başlatılacak.

isbilgisi.com