Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bugün resmi bir ilan yayımlayarak personel alımı yapılacağını duyurdu. En az lise mezunu adaylar arasında seçilecek olan yeni personeller ceza ve infaz kurumlarında katip olarak çalışacaklar. 9, 10, 11 ve 12 dereceli kadrolara yapılacak olan alımlar için detaylar açıklandı.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Affa uğramış olsa dahi kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreli hapis cezası almamış olmak

-Askerlik ile ilişiği bulunmamak

-Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak

-Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan sağlık şartlarına sahip olduğunu Sağlık Bakanlığı'na bağlı tam teşekküllü bir devlet hastanesinden sağlık kurulu raporu ile belgelemek

-KPSS'den en az 70 puan almış olmak

-18 yaşını doldurmuş 35 yaşını tamamlamamış olmak

-Fakülte veta yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı, liselerin bilgisayar ve bilişim teknolojileri alanlarından mezun olmak. Bu eğitim durumuna sahip olan adaylardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecek.

-En az lise mezunu olan daktilo ve bilgisayar sertifikası sahibi olmak

İŞE YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 160 katip alımı gerçekleştirilecek. Bu 160 kişilik kadro için 3200 kişi klavye mülakatına davet edilecek. Uygulama sınavında başarılı olanların seçilmesi doğru kelime sayısına bakılarak belirlenecek. Bu şekilde 480 kişi sözlü mülakata çağırılacak. Sözlü mülakatın ardından ise işe yerleştirmeler gerçekleştilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından açılan 160 katip alımı için başvurular 18 Ocak 2021 ile 5 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacak. İlgili başvuru formu ilerleyen günlerde Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanarak detaylar kamuoyuna açıklanacak.

isbilgisi.com