Açılan AVM'lerde İlk Hafta Eski Günleri Aratmadı! AVM Mağazalarından Eski Cirolarına Ulaşanlar Oldu!

Normalleşme takvimi ile birlikte AVM'ler açılmaya başlandı. İlk haftalık süreçte yapılan değerlendirmeler sonucunda yüzde 30'luk bir trafiğin sağlandığı belirlendi.

GÜNDEM 16.05.2020 - 09:51 16.05.2020 - 09:51

Normalleşme takvimi içerisinde ilk açılan AVM’ler oldu. Bu durum endişelere neden olsa da konu hakkında çeşitli tedbirler alındı. 11 Mayıs tarihinde açılan AVM’lerde ilk hafta geride kaldı. AVM önlerinde oluşan uzun kuyruk görüntüleri tartışmalara neden olsa da bu konuda ilk haftanın raporu hazırlandı.

Hazırlanan rapor sonrasında ortaya çıkan verilere göre AVM’lere girişlerin yüzde 20 ile yüzde 30 seviyesinde gerçekleştiği öğrenildi. Bu durumun kademeli olarak artması bekleniyor. Bu durumda bayram sonrasın Haziran ayı ile birlikte gittikçe kalabalıklaşması beleniyor. Alışverişlerin yapılmaya başlandığı mağazalar ise durumdan memnun olduklarını ifade ettiler.

Salgın Öncesi Cirolarına Geri Döndüler

Büyük markalar yapmış oldukları satışlar sonrasında pandemi öncesinde ulaşmış oldukları cirolara ulaştıklarını açıkladılar. AVM’lerde açılan mağaza sayısının her geçen gün biraz daha arttığı ifade edildi. Gelen rakamların ve yoğunluğun uzun süredir kapalı olan mağazalar için ilk etapta oldukça iyi olduğu düşünülüyor.

Satışların iyi olması ise bayramın yaklaşıyor olmasına bağlandı. Pek çok insanın alışveriş yapmayı özlediği belirlendi. Cirolar ise mağazadan mağazaya değişiklik gösteriyor. Bazı büyük firmaların bu süreçte önceki cirolarını yakaladığı belirlendi. Özellikle pandemi sürecinde açık hava AVM’lerin daha avantajlı olduğu ve pek çok müşterinin bu bölgeleri tercih ettiği ifade edildi.

Yapılan alışverişlerin şu sıralar sadece ihtiyaç odaklı olduğunun da altı çizildi. AVM’lerde bulunan marketlerin cirosu ise iki katına çıktı. Küçük ev aletlerinin satışının yüzde 50 oranında arttığı tespit edildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@