Açıktan Lise Diploması Nasıl Alınır? AÖL Diploması 2021 Ücreti ve Gerekli Belgeler

Liseyi dışarıdan okuyanlar bütün derslerini geçip başarılı şekilde mezun olduktan sonra lise diploması alabilme şansını elde ederler. Açıktan lise diploması alınması için öğrencilerin 8 dönemlik eğitimlerini başarılı şekilde tamamlamaları gerekir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 18.04.2021 - 01:25 18.04.2021 - 01:25

Liseyi dışarıdan okuyanlar bütün derslerini geçip başarılı şekilde mezun olduktan sonra lise diploması alabilme şansını elde ederler. Açıktan lise diploması alınması için öğrencilerin 8 dönemlik eğitimlerini başarılı şekilde tamamlamaları gerekir.

Açıktan Lise Diploması Almak İçin Neler Yapılır?

Açıktan lise okuyup mezun olanların diploma almaları için öncelikle toplamda en az 192 kredili derslerini tamamlamaları gerekir. Bu da 8 dönemden oluşan derslerin hepsinin alınması demek olur. Aynı zamanda açıktan lise diplomasını alacak öğrencilerin dil ve anlatım gibi zorunlu olan derslerini kalmadan geçmeleri gerekir.

Bütün şartları yerine getiren öğrenciler diplomalarını almak için Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde diplomanın hangi ilde kayıtlı olduklarına bakmalıdır. Detaylı bilgilere ulaştıktan sonra bulunduğunuz ildeki Koordinatör Halk Eğitim Müdürlüklerinden alabilmeniz mümkündür. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde diplomanızın olmaması, diplomanızın basılmamış olduğu anlamına gelir. Diploma basılmadığı zaman öğrencilerin eksik belgelerinin olduğuna işaret edilir. Öğrenciler eksik evrak ve belgelerini tamamladıktan sonra diplomalar başarılı şekilde basılır.

Açıktan Lise Diploması Nasıl Öğrenilir?

Açıktan lise okuyanların diplomalarını sorgulamaları için aşağıda verilen adımları takip etmeleri gerekir:

·         İlk olarak e-Okul sistemine giriş yapılması gerekir.

·         Sisteme giriş yapılması için öğrencilerin ekranda yer alan kutucuğa T.C. kimlik numarasını, giriş kodunu, diploma tarihini ve doğum tarihini eksiksiz ve doğru şekilde yazmaları gerekir.

·         Bütün bilgilerin yazılmasından sonra en altta “Sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu sayede diplomanın basılıp basılmadığı ve nereden diplomanın alınacağına dair bilgiler elde edilir.

Açıktan Lise Diploması İle İlgili Belgeler Nelerdir?

Açıktan lise okuyanların diploma almasında etkili olan belgeler aşağıda detaylı şekilde anlatılmaktadır:

·         Transkript belgesi ile açık öğretim lisesinde öğrenciler 8 dönem boyunca hangi dersleri aldılarsa, ayrıntılı bir şekilde ifade edilir. Aynı zamanda alınan derslerden hangi notlar elde edildiği de transkript belgesinde görülür. Belgenin temin edilmesi için öğrencilerin dilekçe yazıp Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gidip başvuruda bulunmaları gerekir.

·         Açık öğretim lisesinden ayrılmak isteyenler tasdikname belgesini de almak zorundadır. Bunun için öğrenciler dilekçeyi eksiksiz bir şekilde yazıp Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teslim etmelidir.

·         Ayrıca öğrencilerin aldıkları tasdiknameyi kaybetmesi durumunda da tasdikname kayıp belgesini almaları gerekir. Bunun için de öğrencilerin tasdiknamesini kaybettiklerine dair detaylı bir şekilde dilekçe yazmaları gerekir. Yazılan dilekçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne teslim edilmelidir.

·         Açık öğretim lisesinde okuduğunuzu kanıtlamak için öğrenci belgenizin de yanınızda bulunması gerekir. Bunun için Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gidip dilekçe yazarak öğrenci belgenizi almanız gerekir.

·         Çıkma belgesi geçici diploma yerine geçer. Açık öğretim lisesinden mezun olanlar 6 ay boyunca çıkma belgesini kullanabilir. Bu süreç içinde öğrencilerin diplomaları basılmış olur. Çıkma belgesini almak isteyen öğrenciler Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gidip dilekçe yazmalıdır. Çıkma belgesinin öğrencinin yakınlarının alması durumunda ise öncelikle notere gidilerek vekil tayin edilme işlemlerinin yapılması gerekir.

·         Diploma kayıp belgesini öğrenciler diplomalarını kaybettiklerinde alabilme şansını elde eder. Belgeyi öğrencinin yakınlarının almak istemesi durumunda notere gidilip vekil tayin işlemlerinin yapılması gerekir.

Açıktan Lise Diploma Notu Nasıl Belirlenir?

Açıktan lise okuyanların diploma notunun belirlenmesinde öğrencilerin girdikleri bütün sınavlarının ortalaması ve haftalık ders saatlerinin toplamı ele alınarak belirlenir. Ortaya çıkan iki sayısal değer birbirlerine bölündüğü zaman diploma notu ortaya çıkacaktır. Tasdikname belgesi ile öğrencilerin kayıt olması durumunda ise tasdikname ile başarılı oldukları derslerin notları da hesaba katılarak sonuçlar elde edilir. Öğrencilerin sınavlarda aldığı notlarının bazılarının başarısız olması durumunda diploma notunda değişiklikler meydana getirmez.

isbilgisi.com