Geçtiğimiz senenin son çeyreğinde sarsılmaya başlayan ekonomi piyasaları, gündelik hayat şartlarının ağırlaşmasına sebep olurken ülke ekonomisinin de bu olaydan zarar görmesine sebep oldu. Yeni yılda şartların daha iyi olacağını umut eden tüketiciler, bu kez de FED yetkililerinden gelen açıklamalar doğrultusunda alt üst olan ekonomik dengeler karşısında şaşkınlık yaşadı.

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Yalnızca ülkemizin değil ABD’nin de en büyük ekonomik problemi haline dönüşen yüksek enflasyon, FED yetkililerini harekete geçirdi. Para politikalarında sıkılaşmaya giden ve bu kapsamda da sene başından bu yana faiz artırımı kararları veren FED yetkilileri, küresel çapta olumsuz gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu. Ülke yönetimleri ve uzmanlar, bu hafta FED Başkanı Powell’ın yapacağı konuşmanın ve yine bu hafta açıklanacak olan kasım ayı istihdam raporunun piyasaları nasıl etkileyeceğine yönelik değerlendirmelerde bulunmaya başladı.  

FED FAİZ ARTIRIMI DEĞERLENDİRMESİ!

abdnin-yogun-ekonomi-gundemi-altin-yorumcularini-harekete-gecirdi-tekrar-bin-800-dolarin-uzeri

FED başkanının açıklamalarının ve ABD’nin kasım ayı istihdam raporunun altın fiyatlarını nasıl etkileyeceği şimdiden merak edilirken sene başından bu yana faiz artırımı kararları alan yetkililerin yeni adımlarına ilişkin birtakım değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Yeni faiz artırımı kararlarının açıklanması durumunda ABD’nin ekonomisinde sarsıntılar meydana gelebileceği iler sürülürken Üst Düzey Ekonomist Mohamed El- Erian da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

FED’den gelecek olan kararların küresel çapta ekonomiyi sonsuza değin şekillendirecek yeni şoklara sebep olabileceğini ifade eden Erian, şunları söyledi: “Özellikle üç yeni eğilim bu tarz bir dönüşüme işaret ediyor. Birkaç yıl içerisinde ekonomik sonuçların şekillenmelerinde önemli bir oynaması muhtemel olan etmenler. Bu etmenler büyüme üzerindeki çok yıllı büyük bir engel olarak yetersiz talepten yetersiz arza geçiş, merkez bankalarından gelen sınırsız likiditenin sona ermesi ve ekonomi piyasalarının artan kırılganlığı olarak söylenebilir. Şoklar daha şiddetli ve daha sık hale geldikçe daha da büyük bir belirsizliğe yol açacak. Değişiklikler hem şirketleri hem bireyleri hem de hükümetleri politik ve sosyal olarak etkileyecek.”

YENİ ALTIN TAHMİNİ AÇIKLANDI!

DeCarlet Traiding şirketinin kurucularından olan Carley Garner altın fiyatlarına ilişkin yeni tahminlerini açıklayarak şu ifadeleri kullandı: “ABD dolar endeksi 106 puan seviyesinde kritik desteği test etti. Dolarda ortaya çıkabilecek herhangi bir zayıflık, altın fiyatlarının yeniden bin 800 doların üzerine çıkmasını sağlayacak.”