Altın piyasasında dalgalı seyir devam ederken ABD'den gelen teşvik paketi haberleri tüm hesapları alt üst etti. Uzun bir süredir teşvik paketleri ile piyasalarda rahatlama olacağı beklentisi oluşmuştu. ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'nun onayladığı teşvik paketi hakkında Başkan Donald Trump'ın yaptığı açıklamalar yeni bir krizin ayak sesleri olarak yorumlandı. Trump teşvik paketini onaylamayacağını ilan etti. Bu açıklamanın ardından ise altın fiyatlarında yükseliş hareketi başladı.

GÜNLÜK ALTIN YORUMU!

Günlük altın yorumunu paylaşan Gedik Yatırım ise yatırımcılarına şu notu geçti:

“Ons altın ABD'den gelen teşvik paketi haberleri ile yukarı yönde tepki vermeye başladı. Senato ve Temsilciler Meclisi'nde onaylanan teşvik paketi Trump tarafından “rezalet” olarak nitelendirilerek büyük bir engele takıldı. Paket için değişiklik isteyen Trump bunun gerçekleşmemesi halinde teşvik paketini imzalamayabilir. Koronavirüs mutasyonunun tüm dünyada yarattı panik ortamı da buna eklenince piyasalarda sert hareketler meydana gelebilir. Bundan dolayı altında yukarı yönlü bir tepki ortaya çıkabilir.”

ONS ALTIN KAÇ DOLAR OLDU?

Ons altının teşvik paketinin reddine verdiği ilk tepki yükseliş oldu. Şu anda 1865 dolardan işlem gören ons altın gözünü 1900 dolara çevirdi. Bu seviyeyi aşmak için bir direnç oluşturmak isteyen ons altın kalıcı bir hareket için aradığı desteği piyasalarda bulmaya başladı. Yaşanan belirsizliklerin altını yeniden güvenli liman olarak işaret etmesi ons altında sert bir yükseliş hareketine zemin hazırlıyor.

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN KAÇ TL'DEN SATILIYOR?

Diğer altın çeşitlerinde ise ons altından alınan destekle yükselişler meydana geldi. Dolar kurunda yükselişin aynı oranda olmaması neticesinde altın çeşitlerinin yükselişi sınırlı bir seviyede kaldı. Gram altın şu anda 458 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altının fiyatı ise 753 TL'ye yükseldi. Tam altın 2983 TL'den satılırken yarım altın ise 1507 TL'lik fiyatı ile dikkat çekiyor.

isbilgisi.com