Altın piyasasında bir süredir dalgalı fiyatlama etkin oluyor. Yatırımcıların güvenli liman olarak sığındıkları altın pşyasasındaki fiyat değişimleri anlık olarak takip ediliyor. Küresel ekonomik gelişmelerle fiyatlanan altında yeni bir yükseliş hareketinin sinyalleri gelmeye başladı. Haftanın son işlem gününe yükseliş hareketiile başlayan ons altın gün içerisinde yeni hedef noktasın aulaşmaya çalışacak.

ALTIN PİYASASINI ETKİLEYEN KÜRESEL GELİŞMELER

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya ekonomilerinde büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Bu belirsizlikler piyasalardaki risk iştahını oldukça zayıf bir noktaya taşıdı. ABD'de ise teşvik paketi krizi devam ediyor. Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçen teşvik paketine Trump engeli geldi. Uzun bir süredir beklenen teşvik paketinin onaylanmaması yeni bir ekonomik krizin kapısını aralayacak. Bu gelişmeler ışığında altın piyasasının yıldızı yeniden parlamaya başladı.

ONS ALTIN FİYATLAMASINDA SON DURUM

Ons altın bu hafta içerisinde yükseliş hareketi göstererek 1880 dolar hedefine ulaştı. Şu anda bu seviyeden işlem gören ons altın gün içerisinde yeni hedefi olan 1900 dolara ulaşabilmek amacıyla hareket edecek. Gelen veriler ons altında yükselişin devam edeceği yönünde yorumlanıyor. Altın piyasası uzmanlarına göre ons altında sıçrama tahtası oluşturulduktan sonra sert bir yükseliş gerçekleşebilir.

ALTIN KAÇ TL OLDU?

Ons altındaki yükseliş hareketi diğer altın çeşitlerini de etkiledi. Ancak dün merkez Bankası faiz kararının ardından düşen dolar kuru bu fiyatlamayı sınırlı yükselişte tutmayı başardı. Şu anda gram altın 458 TL'den, çeyrek altın 752 TL'den, tam altın 2980 TL'den ve yarım altın da 1505 TL'den işlem görüyor.

isbilgisi.com