ABD'de kongre baskını yapılırken tüm Amerika demokrasi endişesi ile beklemeye geçerken Elazığ'da ise farklı bir endişe hakim oldu. En az Aamerikalılar kadar endişe yaşayan Elazığların endişe sebebi ise demokrasi değil ABD kongre salonunun duvarlarını süsleyen Elazığ'ın meşhur vişneçürüğü mermerlerine zarar verilmesi ihtimali oldu.

KONGRE BASKINI ELAZIĞ'I ENDİŞELENDİRDİ!

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlulları kongre baskını sırasında sosyal medyada bir paylaşım yaparak, “Endişeliyiz, vişneçürüğü mermerimize bir şey olur diye...” ifadesini kullandı. Bu paylaşım ilk önce kimse tarafından anlamlandırılamadı. Ancak mesele çok geçmeden anlaşılarak farklı bir tartışmanın açılmasına neden oldu.

ABD kongresinde başkanlık kürsüsünün arkasında bulunan vişne rengi damarlı mermerler bulunuyor. Bu mermerler ABD'ye Elazığ'dan gitti. Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde çıkarılan bu mermer 60 ülkeye ihraç ediliyor. ABD'de hem Beyaz Saray'da hem de parlamentoda bu mermerler kullanılmış. Bu ton ve renkte mermer dünyanın hiçbir yerinde üretilemiyor.

MERMERLERE ZARAR VERİLMEDİ!

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın kongre baskınında yaşadığı endişe işte bu mermerlerin zarar görme ihtimaliydi. Kongre binasıjı basanlar binada ciddi hasarlara neden oldular. Ancak bundan Elazığ mermerleri etkilenmedi.

isbilgisi.com