ABD'de günün en çok merakla beklenen ekonomik verisi açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı'nın yaptığı bilgilendirmeye göre 23 Mayıs'ta biten haftada ABD'de 2,12 milyon kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu. Mart ayından itibaren ABD'de işsizlik maaşı başvurusu yapanların toplam sayısı 40 milyonu geçerken ilk defa işsizlik maaşı başvuru sayılarında azalma meydana geldi.

ABD'DE İŞE DÖNÜŞLER BAŞLADI

Ekonomistlerin beklediği gibi açıklanan işsizlik maaşı başvuru sayısı ABD'de olumlu bir bakış açısıyla yorumladı. Bu sayının azalmaya başlaması hakkında ABD'lilerin yeniden işlerine dönmeye başladıkları şeklinde değerlendirmeler yapıldı.

ABD'de şu anda halen daha 21,1 Milyon kişli işsizlik maaşı almayı sürdürüyorlar. Zamanla bu maaş sayısında azalmanın meydana gelmesi beklentisi yavaş yavaş oluşmaya başladı.

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvurularının sayısı yine de normalin oldukça çok üzerinde seyrediyor. Koronavirüs süreci öncesinde Ocak ayında ABD'de 6895 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuştu.

DOLAR KURU YÜKSELİŞE GEÇTİ

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı haftalık işsizlik maaşı başvurusu rakamları dolar kurunu Türk lirası karşısında tetikledi. 6,81 TL'ye çıkan dolar kuru son günlerde Türk lirasının çeşitli hamlelerle kazandığı değeri geri almış oldu.

isbilgisi.com