ABD Başkanlık seçimlerini kaybetmeyi sindiremeyen Donald Trump dün Washington'da bir miting yaparak seçimlerde hile olduğu iddiasını yineledi. Trump destekçileri miting sonrasında ise Joe Biden'ın başkan olmasına dair Senato seçiminin yapılacağı kongre binasına baskın düzenlediler. Barikatları aşarak kongre binasına giren Trum temsilcileri saatler boyunca binayı işgal ettiler. Çıkan olaylarda polis tarafından 4 kişi öldürüldü.

TRUMP'TAN MESAJ!

3,5 saat süren olaylar güvenlik güçlerinin Kongre binasında kontrolü sağlamalarının ardından son buldu. Ancak yaşanan kongre baskınının yankıları halen daha tüm dünyada devam ediyor. Baskın sırasında sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Donald Trump, “Biliyorum çok üzgünsünüz. Seçim zaferimizi bizden çaldılar. Ancak şimdi evinize dönmelisiniz. ABD'ye huzur gelmeli. Bu hile yapılan bir seçimdi. Karşı tarafa koz vermememiz gerekir. Sizleri çok seviyorum.” dedi.

TRUMP GÖREVDEN ALINACAK MI?

Yaşanan Kongre baskınının ardından ise ABD Başkanı Donald Trump'uın acil olarak görevden alınacağı iddia edildi. Bazı kabine üyeleri Trump'ı anayasanın 25. maddesini devreye sokarak görevden alınmasını sağlamak için harekete geçtikleri bildirildi. Bu madde uygulamaya sokulursa Trump'ın başkanlık görevi bugün sona erecek.

İSTİFALAR GELDİ!

Kongre baskınının sonrasında yaşananlar Beyaz Saray'da istifaların gelmesine neden oldu. Baskın sonrasında meydana gelen olayları hazmedemediklerini söyleyen Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Metthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump'ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istife etti.

isbilgisi.com