Ana Sayfa DÜNYA ABD Yeni Vergi Sistemi İçin Çalışıyor

ABD Yeni Vergi Sistemi İçin Çalışıyor

ABD yeni vergi sistemi üzerinde çalışıyor. Vergi alınmayan ürünlere de vergi gelecek.

5
0
Paylaş

Amerika Türk ürünlerine yeni vergi getirmeyi planlıyor. Trump yönetimi Türkiye ekonomisinin artık yeterince geliştiğini ve Türkiye’den Amerika’ya gümrüksüz giden bazı ürünleri artık vergi gelebileceğini açıkladı.

Trump göreve geldiğinden bu yana Türkiye’ye yönelik aldığı tartışmalı ekonomik kararlar ile dikkatleri çekmeye devam ediyor. ABD Ticaret temsilciliği Türkiye’ye bazı ürünlerin ABD ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan genelleştirilmiş tercihler sistemi programından çıkarmayı düşündüğünü açıkladı. Yayınlanan basın bülteninde Türkiye artık genelleştirilmiş tercihler sistemine katılmaya uygun değildir. Çünkü ekonomik olarak yeterince gelişmiş durumda ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin ABD’ye ithal çelik ve alüminyum gümrük vergilerinden ek olarak ABD mallarına misilleme gümrük vergileri uygulaması getiriyor. Türkiye’nin uygulanan bu programdan çıkarılmasını kongreye ve Türk hükümetine karşı yapılan bildirimlerinden sonra 60 gün boyunca yürürlüğe girmeyeceğini ve trump’ın resmi açıklaması ile beraber yürürlüğe gireceği açıklandı.

Türkiye en eski ve en büyük ABD ticaret hacmi programı üyesi olan 120 ülkeden bir tanesi bu program binlerce ürün üzerindeki gümrük vergilerini kaldırarak programdan yer alan ülkeleri avantajlar sağlıyor. Ayrıca bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için böyle bir program düzenleniyor.

Donald trump’ın Başkan olduğu günden bu yana tüm dünyaya vergi konusunda farklı uygulamalar ve kurallar getirmesi başta gelişmekte olmak üzere olan ülkelere ve diğer ülkelere ciddi zararlar veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here