ABD ve Rus savunma şefleri Ukrayna işgalinden bu yana ilk kez konuşuyor

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Amerikalı mevkidaşı ile aylarca doğrudan teması reddetmesinin ardından Cuma günü ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüştü. Ancak yetkililer, aramanın Moskova’nın Ukrayna’daki savaşında herhangi bir değişiklik sinyali vermediğini söyledi.

Üst düzey bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Austin’in saatlerce süren görüşmenin iletişim hatlarını açık tutma çabası açısından önemli olduğuna inanmasına rağmen, bunun “akut sorunları” çözmediğini veya Rusların yaptıklarında veya söylediklerinde herhangi bir değişikliğe yol açmadığını söyledi. savaş 12. haftaya girerken.

Austin tarafından başlatılan çağrı, savaşın Şubat ayı sonlarında başlamasından bu yana bir Rus yetkiliyle en üst düzeyde Amerikan teması oldu. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Pentagon yetkilileri defalarca Rus liderlerin Austin ve Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’den telefon almayı reddettiklerini söylediler.

Bu, savaş başlamadan bir hafta önce, 18 Şubat’tan bu yana Austin ve Shoigu arasındaki ilk konuşma. Bir başka üst düzey yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, Milley’nin Rus genelkurmay başkanı olan meslektaşı General Valery Gerasimov’a da ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Pentagon yaptığı açıklamada, Austin’in “Ukrayna’da derhal ateşkes çağrısında bulunduğunu ve iletişim hatlarını korumanın önemini vurguladığını” söyledi.

Bazı yetkililer çağrıyı olumlu bir adım olarak nitelendirdi, ancak Rusların Cuma günü görüşmeye devam etmeye karar vermelerinin açık bir nedeni olmadığını söyledi. Savunma yetkilisi, ABD’nin bunun gelecekteki görüşmeler için bir sıçrama tahtası işlevi görmesini umduğunu ve Austin’in gelecekteki iletişim talebinin alındığını ortaya koyduğunu söyledi. Yetkili, aramanın amacını “profesyonel” olarak nitelendirdi ancak içeriği hakkında başka ayrıntı vermedi.

ABD’li ve diğer Batılı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’daki mücadelesini, özellikle doğu Donbass bölgesi üzerinde daha fazla kontrolü ele geçirme çabasını, programın iki haftadan fazla gerisinde ve tutarlı bir ilerleme kaydetmede başarısız olarak nitelendirdiler.

Cuma günü, Rus kuvvetleri doğuda bir nehri geçmeye çalışmak için kullandıkları duba köprüyü yok eden bir Ukrayna saldırısında ağır kayıplar verdi, Ukraynalı, İngiliz ve ABD’li yetkililer, Moskova’nın biten bir savaşı kurtarma mücadelesinin bir başka işareti olduğunu söyledi ters.

Ukrayna’nın hava indirme komutanlığı, Siversky Donets Nehri üzerindeki hasarlı bir Rus duba köprüsü ve yakınlarda birkaç tahrip veya hasarlı Rus askeri aracı olduğunu söylediği şeylerin fotoğraflarını ve videolarını yayınladı. Komutan, birliklerinin “Rus işgalcileri boğduğunu” söyledi.

Rusya’nın Kiev’i alma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından bu yana kızışan Donbass savaşı, kasaba ve köylerin el değiştirmesiyle günlük bir eziyet haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.