ABD Ve Çin'den Gelen Açıklamalar Altın Fiyatlarını Etkiledi! Gram Altın Ve Çeyrek Altın Bugün Kaç Lira Oldu?

Altın piyasasında ABD ve Çin arasındaki gerginlik belirleyici olmaya devam ediyor. Dün yapılan karşılıklı açıklamalarla gün sonunda altın fiyatlarında bir miktar gerileme meydana geldi. Bugün gram altın ve çeyrek altın kaç lira oldu?

EKONOMİ 19.05.2020 - 10:18 19.05.2020 - 10:18

Altın piyasasında yaşanan gelişmeler yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ediyor. ABD ile Çin arasındaki gerginlik ve ABD ekonomisindeki gelişmeler altın fiyatlarına olumlu ya da olumsuz yansıyor.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde ABD'de ekonomik toparlanma sürecinin 2021 sonuna dek uzayacağını açıklaması ve koronavirüs nedeniyle ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik altın fiyatlarında son 8 yılın rekor seviyesine erişmesine neden olmuştu.

ABD ve Çin cephesinden dün karşılıklı açıklamalar geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Hasset yaptığı açıklamada Çin'in ticari yükümlülüklerinde bir aksamaya mahal vermediğini söyledi. Çin cephesinde ise Dünya Sağlık Örgütü'nün koronavirüsü kontrol altına aldıktan sonra yapılacak her türlü soruşturmayı Çin'in de destekleyeceği devlet başkanı tarafından açıklandı.

TRUMP PİYASALARA UMUT VERDİ

Tüm bu gelişmelere ek olarak ABD Başkanı Donald Trump, ülke ekonomisinin yenidne işlemeye başladığını ve mükemmel sonuçlar elde etmek için yolculuk startı verildiğini dünya kamuoyuna duyurdu.

Yaşanan bu olumlu gelişmelerin ardından piyasalarda kaybolan güven biraz toparlanma sürecine girdi. Bu nedenle altın fiyatlamasında düşüşler meydana geldi. Piyasaların gerginliği azalınca yatırımcılar diğer yatırım alanlarına geçiş yapmakta çekimserliklerini üzerilerinden atarak altından çıkmaya başladılar.

PİYASALAR POWELL'İN KONUŞMASINI BEKLİYOR

Uzmanlara göre bugün FED Başkanı Jerome Powell Türkiye saati ile 17:00'da bir konuşma yapıp değerlendirmelerde bulunacak. Bu değerlendirmelerin tüm piyasaları etkileyebileceği gibi altın üzerinde de olumlu ya da olumsuz yansıması olacak.

Kapalıçarşı altın piyasasına göre 19 Mayıs 2020 Salı günü altın çeşitlerinin satış fiyatları şöyle:

Gram Altın: 382 TL

Tam Altın: 2526 TL

Reşat Altın: 2522 TL

Çeyrek Altın: 631 TL

Cumhuriyet Altını: 2573 TL

Yarım Altın: 1263 TL

Gremse Altın:6320 TL

Hamit Altın: 2522 TL

22 Ayar Bilezik: 350 TL

18 Ayar Altın: 286 TL

14 Ayar Altın: 223 TL

ONS Altın: 1728 Dolar

isbilgisi.com