ABD İle Türkiye Arasında Yeni Kriz Kapıda! ABD Senatosu'ndan Çok Kritik F-35 Kararı!

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında büyük krizlere neden olan F-35 savaş uçakları ile alakalı olarak yeni bir gelişme yaşandı. Reuters haber ajansının verdiği bilgiye göre Türkiye'ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağı için ABD Senatosu şok bir karar aldı.

GÜNDEM 11.06.2020 - 22:28 11.06.2020 - 22:28

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında geçtişte büyük krizlere neden olan ve daha sonra anlaşma sağlanan F-35 savaş uçakları ile alakalı olarak yeni bir krizin ayak sesleri daha duyulmaya başlandı.

TÜRKİYE'NİN PARASINI ÖDEDİĞİ UÇAKLARA EL KOYDULAR!

Reuters haber ajansının verdiği habere göre ABD Senatosu Türkiye'ye satılan 6 F-35 savaş uçağı hakkında çok kritik bir karara imza attı. Türkiye'nin parasını dahi ödediği 6 adet F-35 savaş uçağı için ABD Hava Kuvvetleri'ne yetki verildi. İlgili uçaklar modifiye edilerek ABD hava kuvvetleri tarafından kullanılacak.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapmazken 95 adet F-35 savaş uçağı için 9,1 milyar dolar bütçe ayırdıklarını duyurdu.

YENİ KRİZ KAPIDA!

F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye verilmeyerek adeta el konuşması Türkiye ile ABD arasında yeni bir krizin ayak sesleri olarak yorumlandı.

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini satın alması nedeniyle Türkiye'ye F-35'leri vermeyeceğini daha önce açıklamış ve uçaklar Türkiye'ye teslim edilmemişti.

ABD Senatosu tarafından alınan bu kritik kararın Türkiye'de nasıl bir yansıması olacağı merak ediliyor.

isbilgisi.com