ABD, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda Türkiye ile birlikte çalıştığını söyledi

Beyaz Saray Cuma günü Ankara’nın itirazlarını dile getirmesinin ardından ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliği konusunda Türkiye ile işbirliği yaptığını söyledi.

Sözcü Jen Psaki, görüşlerini açıklama konusunda Türk hükümetine erteledi, ancak ABD Başkanı Joe Biden’in yönetiminin, ülkelerin transatlantik ittifakına üyeliği konusunda “Türkiye ile çalışmaya devam ettiğini” söyledi.

“Hiç şüphe yok ve bunu bir dizi NATO liderinin kamuoyuna yaptığı açıklamalardan, Finlandiya’daki NATO üye ülkelerinden geniş bir destek olduğunu ve İsveç’in NATO’ya katılmak için başvurmaya ilgi gösterdiğini gördünüz” dedi.

Cuma günü erken saatlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki tutumunun “olumlu olmadığını” söyledi.

İstanbul’da “Şu anda gelişmeleri takip ediyoruz. Şu anda İsveç ve Finlandiya (NATO’ya katılım) konusunda olumlu bir duruşumuz yok” dedi. Parlamentoda terör destekçileri var. Buna olumlu bakamayız.

Temmuz 2020’de Türkiye, İsveç dışişleri bakanı ile PKK’nın Suriye kolu olan terör grubu YPG/PKK’nın üyeleri arasında görüntülü bir toplantıyı eleştirdi. Türk Dışişleri Bakanlığı, olayın “İsveç’in terörle mücadeleye öncelikli olarak yaklaşımı konusunda ciddi soru işaretleri yarattığını” söyledi.

NATO kuralları uyarınca, genişlemeyle ilgili herhangi bir karar, Türkiye dahil herhangi bir üyeye müstakbel üyeler üzerinde veto yetkisi vererek “oybirliği ile” alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.