ABD Ekonomisi İşsiz 33 Milyon Kişiyle Yoğun Bakımda!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstihdam İstatistikleri Bürosu, nisan ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Buna göre ABD'de işsizlik yüzde 14,7 ile gerçekleşirken bu rakam son 88 yılın en kötüsü oldu.

EKONOMİ 08.05.2020 - 16:46 08.05.2020 - 16:46

ABD ekonomisinde meydana gelen koronavirüs salgını nedeniyle olşumsuz yansıma işsizlik rakamlarına tablonun trajik noyutunu ortaya koydu. İstihdam İstatistikleri Bürosu'nun rakamlarına göre ABD'de Nisan ayında işsizlik rakamı yüzde 14,7'ye yükseldi. Buhran dönemi olan tarihe geçen dönemin yaşandığı 1932'den beri işsizlik bu noktaya ulaşmamıştı.

ABD basınında yer alan haberlere göre ABD'de sadece nisan ayında 20 milyon insan işini kaybetti. Şubat ayında da işsizlik rakamları zirve yapmıştı. Koronavirüs ABD ekonomisini adeta yıkıp geçti.

ABD'de ekonomi otoritelerine işsizlik rakamlarının normal seviyeye çekilmesi için oldukça uzun bir süreye ihtiyaç var. 2021 yılında dahi bu rakamlar ideal noktaya çekilemeyecek öngörüsünde bulunuluyor.

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre ise işsizlik maaşı başvurusu yapanların sayısı her geçen hafta azalıyor. Mart ayında bir hafta 6,9 milyon kişi başvuruda bulunmuştu. O tarihten sonra işsizlik maaşı başvuruları azalma gösterdi. Ancak ABD'de 33 Milyon kişi işsizlik maaşı başvurusu yaptı.

İşsiz kalan kişi sayısının bu denli büyük olması ABD ekonomisinde olumsuz veri akışının devam edeceği anlamına geliyor. ABD'de piyasalardan ziyade üretim odaklı politikalara önem verilmesi gerektiği ekonomistlerce sıklıkla dile getiriliyor. 

isbilgisi.com