ABD - Çin Gerginliği Altın Piyasasını Karıştırdı! Bugün Gram Altın Ve Çeyrek Altın Kaç TL Oldu?

Küresel gelişmelere bağlı olarak altın piyasasında inişli çıkışlı grafik haftanın son işlem gününde de devam ediyor. ABD ile Çin arasındaki gerginlik altın fiyatlarında belirleyici olmayı sürdürüyor. Gram altın ve çeyrek altın bugün kaç lira oldu?

EKONOMİ 29.05.2020 - 09:08 29.05.2020 - 09:08

Altın piyasasında hareketlilik haftanın son işlem gününde de devam ediyor. Küresel gelişmelerin çok derin bir etki bıraktığı altın piyasası inişli çıkışlı bir garif ile günlük seyrini sürdürüyor. ABD ile Çin arasındaki gerginlik tüm piyasalar üzerinde olduğu gibi altın piyasasında da belirleyici bir rol üstleniyor.

HONG KONG KRİZİ ALTIN PİYASASINI KARIŞTIRDI!

ABD ile Çin arasında Hong Kong nedeniyle meydana gelen gerginlik dün altın fiyatların yükselişe neden olmuştu. Çin'in Hong Kong Güvenlik Yasası'nı onaylaması gerginliğe zirve yaptırdı. Hong Kong'un özerkliğinin elinden alındığını belirten ABD'li yetkililer ticari yaptırımların devreye sokulabileceğini söylediler.

ÇİN'DEN ABD'YE ZEYTİN DALI

Öte yandan Çin cephesinden ise ABD'ye zeytin dalı uzatıldı. Çin Başbakanı dün yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki gerginliğinin kimseye yararı olmadığı gibi aksine tüm dünyaya zararı olduğunu söyledi. Çin Başbakanı gerginliği azaltmanın herkesin yararına olacağını ifade etti.

Tüm bu yaşanan gelişmeler piyasalarda risk iştahını azaltırken altın fiyatlarında etkili olmayı sürdürdü. Risk iştahının azalmasıyla piyasalarda aktiflik dibe vurunca yatırımcılar altın alımlarına başvurmak zorunda klıyorlar. Bu durum da altın fiyatlarını yükseltiyor.

ALTIN FİYATLARINDA İSTİKRAR İÇİN TEK ŞART VAR

Uzmanlara göre ABD ile Çin arasındaki gerginlik son bulmadan altın fiyatlarının istikrarlı bir görünüme kavuşmasına ihtimal verilmiyor. Bu gerginlik son bulursa altın fiyatlarında ciddi oranda düşüş meydana gelebilecek.

Ons altın 1700 dolar aşağısını denerken küresel etkiler sebebiyleşu anda 1722 dolardan işlem görüyor.

Kapalıçarşı altın piyasasına göre 29 Mayıs 2020 Cuma günü altın çeşitlerinin satış fiyatları şöyle:

Gram Altın: 377 TL

Çeyrek Altın: 623 TL

Tam Altın: 2492 TL

Yarım Altın: 1246 TL

Cumhuriyet Altını: 2540 TL

Reşat Altın: 2487 TL

22 Ayar Bilezik: 345 TL

18 Ayar Altın: 282 TL

14 Ayar Altın: 220 TL

Gremse Altın: 6232 TL

Hamit Altın: 2487 TL

isbilgisi.com