ABD Başkanlık Seçimi Gayriresmi Sonuçları Açıklandı! ABD'nin Yeni Başkanı Kim Oldu?

ABD'de 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçları açıklandı. Demokratların adayı Joe Biden seçim zaferini kazanarak ABD'nin yeni başkanı oldu. Joe Biden kimdir?

GÜNDEM 07.11.2020 - 21:46 07.11.2020 - 21:46

Tüm dünya aylardır ABD'nin 3 Kasım 2020'de başkanlık seçimine kilitlenmişti. Ekonomik gelişmeleri doğrudan etkileyecek olan seçin sonucu günlerdir açıklanmamıştı. Başa baş mücadelenin olduğu gözlemlenirken ABD medyasına göre resmi olmayan sonuçlarla yeni başkan Joe Biden oldu.

PENSİLVANYA ZAFERİ BİDEN'I BAŞKAN YAPTI

Amerikan Associated Press tarafından geçilen son dakika haberine göre Joe Biden rakibi Donald Trump'ın çok güçlü olduğu Pensilvanya'da yenerek başkanlık yarışını kazanan taraf oldu.

ABD başkanlık seçimleri için Georgia, Kuzey Carolina, Arizone ve Nevada eyaletlerinde oy sayımları devam ederken Pensilvanya'da sayımlar tamamlandı. Joe Biden Pensilvanya'daki seçmenlerin oylarının yüzde 49,6'sını alarak 20 delegeyi kazandı. Bu sonuçla 253 olan delege sayısını 273'e yükselten Biden diğer eyaletlerden gelecek sonuçlara bakılmaksızın ABD'nin yeni başkanı oldu.

Seçim zaferinin belli olmasının ardından ABD'nin yeni başkanı Joe Biden bir açıklama yaparak, “Büyük ülkemize liderlik yapmak için Amerika'nın beni seçmesinden dolayı büyük onur duyuyorum. İşimiz çok zor olacak. Ancak sizleresöz veriyorum. Bana oy versin veya vermesin hiç farketmen ben bütün Aamerik'nın başkanı olacağım.” dedi.

TRUMP'TAN GARİP AÇIKLAMA!

Başkanlık koltuğunu rakibi Joe Biden'a kaptıran mevcut başkan Doland Trump ise sosyal medyadan ilginç bir açıklama yaptı. Trump seçimi kazandığını söyleyerek, “Bu seçimi büyük farkla ben kazandım.” dedi.

JOE BİDEN KİMDİR?

1942 yılında ABD'de doğmuştur. 2009 ile 2017 yılları arasında ABD'nin 47. başkan yardımcısı olarak vazife yapmıştır. Asıl mesleği avukatlıktır. 1972 yılında Senato'ya seçilerek ABD tarihinin en altıncı en genç senatörü olmuştur. 1973 ile 2009 yılları arasında Delaware Senatörü olarak görev yapmıştır. ABD Başkanlarından Barack Obama'nın yardımcılığını üstlenmiştir. İrlanda kökenli Katolik bir ailenin mensubudur.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@