Küresel piyasaların tamamı şu anda ABD ile Çin arasında yaşanan gerginliğe kilitlenmenmiş durumdalar. Yaklaşık 2,5 aydır koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönem geçiren piyasalar tam normalleşmeye ve yükselişe geçecekleri dönemde ABD ile Çin arasında meydana gelen gerginliğin her geçen gün tırmanmasıyla adeta şok yaşıyorlar.

Çin'in ticari ve siyasi girişimlerinden rahatsız olan ABD, son günlerde Hong Kong problemini ön plana çıkarmaya başladı. Hong Kong'da kanuni düzenlemelere giden Çin, özerk yapıya müdahale ettiği gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump'ın tepkisini çekmeye devam ediyor.

TRUMP'TAN ÇİN MESAJI!

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile olan ilişkilerini sosyal medyadan paylaşmış olduğu bir mesajla ortaya koydu. Trump üstü kapalı mesaj verdiği paylaşımda, “Çin!” ifadesini kullandı. Trump'ın bu hamlesi tüm dünyada sosyal medyanın en çok konuştuğu konu haline geldi.

ALTIN YUKARI YÖNLÜ HAREKET ETTİ!

Yaşanmaya devam eden gerginlik nedeniyle altın piyasasının işlem hacmi artmaya başladı. Diğer finans piyasalarından çıkışların yaşanmasına neden olan gerginlik altın fiyatlarını yukarı yönlü hareket ettirdi.

Bugün güne 1722 dolardan işlem görmeye başlayan ons altın akşam saatlerinde 1733 dolar seviyesine ulaştı. Aynı şekilde güne 377 TL'den başlayan grem altın 381 TL'ye, 623 TL'den başlayan çeyrek altın 630 TL'ye yükseldi.

UZMANLARDAN ALTIN FİYATI YORUMU!

Uzmanların analizlerine göre altın fiyatlarında beklenen geri çekilmenin yaşanabilmesi için ABD ile Çin arasındaki gerilimin tamamen sonlanması gerekiyor. Bu gerçekleşmeden altın piyasası normal seviyesine geri çekilmeyecek.

isbilgisi.com