Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

EYT yasasının yürürlüğe girmesinin ardından emekli olmak isteyen ancak prim ödemelerine takılan vatandaşlar için de kısmi emekliliğin önü açılıyor. Peki yeni düzenlemeyle kim nasıl emekli olacak? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

EYT YASASIYLA BİRLİKTE KISMİ EMEKLİLİK GELİYOR

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte şartları yerine getiren milyonlarca vatandaş emeklilik hakkı kazandı. Yasayla birlikte 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası başlayan ve günlerini dolduran herkes emekli olabiliyor. SSK kapsamında emekli olan vatandaşlar sigortalarına göre 5 bin ve 5 bin 975 prim günü arasında primlerini tamamlayarak emekli olabiliyor. Bağ Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ise kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gününün tamamlanması gerekiyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası başlayanların SSK'dan 3 bin 600, Bağ Kur'dan 5 bin 400 prim günüyle kısmi emekli olma şansı bulunuyor ancak yaş şartı devam ediyor. 

Yaş şartı kadınlarda 50, erkeklerde 55 yaşı tamamladıktan sonra kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşa yükseliyor. Güncel olarak hazırlanan Bağ Kur reformuyla birlikte küçük esnaf ve çiftçiler de dahil olmak üzere 1 milyon Bağ Kurlu vatandaşın prim günleri 9 bin günden 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortası başlayanlar gibi 7 bin 200 güne düşürülmesi bekleniyor. Bu düzenlemeler Bağ Kurlu vatandaşları kapsayacak. EYT'li olan ve 9 bin prim gününü tamamlamayan erkek esnaflar da erken emeklilikle 7 bin 200 prim gününü tamamladıktan sonra emekli olabilecek. Bağ Kurlu için yapılan bu çalışmalar SSK'lı vatandaşlar tarafından da bekleniyor. EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortası başlayan vatandaşları kapsıyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte SSK'lı vatandaşların da 5 bin ve 5 bin 975 olarak aranan prim günü 5 bin prim günüyle tamamlanacak. Kısmi emeklilik düzenlemesiyle birlikte yaş şartlarının 8 Eylül 1999 tarihinden öncesine döndürülmesi isteniyor. Bu şekilde düzenleme yapılırsa kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emekli olabilecek. Bütün bu çalışmaların yeni reformla birlikte düzenlenmesi bekleniyor. EYT'li vatandaşlar için staj, çıraklık ve Bağ Kur affıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.