Ana Sayfa DÜNYA 7,1 Şiddetindeki Deprem Korku Yaşattı

7,1 Şiddetindeki Deprem Korku Yaşattı

Peru depremle sarsıldı. Güney Amerika ülkesi 7,1 büyüklüğünde deprem ile sallandı.

4
0
Paylaş

Bir Güney Amerika ülkesi olan Peru, 7,1 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Yaşanan sarsıntı yerin 258 kilometre altında yaşandı. Bolivya, Peru, Brezilya ve Şili’de yaşanan deprem hissedildi.

Peru’da yaşanan 7,1 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olarak ülkenin Bolivya ile sınırına yakın şehirlerinden birisi olan Juliaca şehrinin olduğu belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu, yaşanan depremin Juliaca şehrinde 67 kilometre kuzeybatısında 258 kilometre derinliğinde meydana gelmiş olduğunu belirtti. Saat 11.50 civarında yaşanan deprem özellikle komşu ülkeler olan Şili, Bolivya, Brezilya ve Peru’dan hissedildi.

Yaşanan şiddetli depremde herhangi bir mal veya can kaybı olup olmadığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Pasific Tsunami Warning Center’dan gelmiş olan açıklamaya göre depremin ardından herhangi bir tsunami tehlikesi de yer almamaktadır. Güney Amerika ülkesi olan Peru, yeryüzünde en büyük su kütlesi olarak görülen Pasifik Okyanusu’nun boydan boya kat etmiş Pasifik Ateş Çemberi fay hattının kenarında bulunmaktadır. Pasifik Ateş Çemberi, dünyanın en fazla deprem yaşanan bölgeleri arasında yer almaktadır. Depremin yanı sıra ek olarak çok fazla aktif olan volkana da ev sahipliği yapmaktadır.

Peru’da birçok depremin meydana gelmesi ise her ne kadar korkulan gelişmelerin arasında yer alıyor olsa da yaşanan bu depremlere alınan önlemler ve halkın eğitilmesi sayesinde çok fazla can ve mal kaybı bölgede görülmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here