Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde döndem dönem vatandaşlara çeşitli imkanlar sağlamayı öngören kanun teklifleri gündem oluyor. Bu kanun teklifleri vatandaşlarca heyecan yaratmayı sürdürüyor. Son olarak CHP milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığı'na 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara yakacak yardımı yapılmasına dair kanun teklifi gündeme geldi.

AYLIK 155 TL'LİK YAKACAK YARDIMI KANUN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Verilen kanun teklifinin TBMM'de gündeme alınmasına dair süreçte ise AK Parti ve MHP milletvekillerinin tavrı belirleyici oldu. TBMM gündeminde görüşülerek karara bağlanmasına yönelik son aşamada bu partilerin milletvekilleri tarafından verilen ret oyu ile vatandaşa yapılacak aylık 155 TL'lik yakacak yardımı ile alakalı kanun teklifi gündemden kaldırıldı.

Verdiği kanun teklifinin reddedilmesine oldukça öfkelenen CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Bu bir siyaset konusu değildir. Vatandaş düşmüş geçim derdine neyin siyaseti, kime yapacağız. Askıda ekmeğe muhtaç ettikleri vatandaşa ayda 155 TL insani bir yakacak yardımını çok görenlere millet cevabını sandıkta verecektir.” dedi.

VATANDAŞ ARTIK GEÇİNEMİYOR

Teklifin TBMM gündemine girmesine ilişkin görüşmelerde bir konuşma yapan Milletvekili Ahmet Akın, “Vatandaşımız artık bırakın ay sonunu getirmeyi geçinemiyor bile. Bu yılın başında kömürün tonu 1200 TL'den satılıyordu şimdi 1400 TL olmuş. Odunun tonu 600 TL iken çıkmış 800 TL'ye. Dar gelirli emekli vatandaş veya asgari ücretli vatandaş bunları nasıl alsın.” ifadelerini kullandı.

TBMM'de konuşmasını devam ettiren Milletvekili Ahmet Akın sözlerine şu ifadelerle son verdi:

“2017 resmi rakamlarına göre 4 kişilik bir aile doğalgaza 140 TL öderken şimdi 250 TL ödüyor. Doğalgazın artışı olmuş yüzde 80. Elektrik farklı mı, o da aynı. 101 TL'den çıkmış 172 TL'ye. Onun da artışı yüzde 70. Hangi çalışanın maaşı bu oranda arttı? Bu insanların seslerine kulaklarımızı mı tıkayalım, görünce kafamızı mı çevirelim veya yalanla dolanla ekonomimiz uçuyor diyerek kandıralım mı? KDV'yi elektirk ve doğalgazda yüzde 1'e indirin, ÖTV'yi kaldırın, elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırın. Bu milletin duasını alın bedduasını değil.”

isbilgisi.com