65 Yaş Üzeri Vatandaş Ne Zaman Sokağa Çıkabilecek? Sokağa Çıkma İzni Kaç Saat Oldu?

Koronavirüs salgını çerçevesinde 65 yaş üzeri vatandaşlara Pazar günü izin kapsamında sokağa çıkabilecekler. Bunun üzerine 65 yaş üzeri vatandaşların izin saatlerinde de birtakım değişiklikler yapıldı. Peki yeni saatler nasıl oldu?

GÜNDEM 16.05.2020 - 13:02 16.05.2020 - 13:02

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken risk grubunda olan 65 yaş üzeri vatandaş uzun süredir sokaktan dışarı çıkmıyordu. Bu dönemde vatandaşların psikolojileri de göz önünde bulundurulduğu zaman haftada bir gün sokağa çıkmalarına izin verildi. Geçtiğimiz hafta düzenlenen kabine toplantısında alınan karar sonrasında 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına izin verildi.

Sokağa Çıkma İzni Ne Zaman Olacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Bu noktada havaların ısınması ile birlikte 65 yaş üzeri vatandaşların kronik hastaların sıcaktan etkilenmemesi için sokağa çıkma saatlerinde yeni yayınlanan genelge ile birlikte bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklik sonrasında sokağa çıkma izni ne zaman uygulanacak?

Kronik hastaların düşünülmesi üzerine sokağa çıkma saatleri 12:00 ile 18:00 arasında değiştirildi. Pazar günü sokağa çıkma yasağının da uygulandığı illerde 65 yaş üzeri vatandaşlar evlerinin yakınında yürüme mesafesi olan bölgelerde hava almak için sokağa çıkabilecekler. Daha önce kısa olan izin saatlerinin bu süreçte uzatılmasına karar verildi.

65 Yaş Üzeri Sokağa Çıkma Kısıtlaması Ne Zaman Son Bulacak?

Normalleşme süreci devam ederken sokağa çıkma kısıtlamalarının ve 65 yaş üzeri vatandaşa uygulanan kısıtlamanın ne zaman biteceği merak konusu olmuştu. Bunun üzerine Haziran ayı itibariyle kısıtlamaların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Pek çok kişinin alınacak yeni kararlar çerçevesinde bayram sonunu beklediği ifade edildi.