65 Yaş Üstü Seyahat İzin Belgesi Şartları! İnternetten 65 Yaş Üstü Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

65 yaş üzeri vatandaşlara getirilen kısıtlama bu süreç içerisinde bazı soru işaretlerine neden oldu. İnternet üzerinden 65 yaş üzeri seyahat izin belgesi almanın şartları neler? Kimler bu belgeyi alabilir?

GÜNDEM 23.05.2020 - 09:07 23.05.2020 - 09:07

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde 65 yaş üzeri vatandaşların risk grubunda olmaları nedeniyle uzun zamandır sokağa çıkma kısıtlamasına uymak zorunda kalmışlardı. Son iki haftadır haftada bir dolama iznine tabi tutulan vatandaşların şehirler arası yolculukları nasıl yapabilecekleri merak konusu oldu. Bu durumda 1 ay boyunca dönememek şartı ile yek yönlü olarak seyahat izni alabilecekler. Bu kişilere aynı zamanda bir kişinin de refakat etmesi gerekecek. Seyahat izni nasıl alınır?

İnternetten Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E devlet üzerinden alınabilecek izin belgesi için sisteme TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sistem üzerinde e-başvuru kısmı bulunuyor. Bu sekme içerisinde ‘Seyahat izin işlemleri’ seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Gerekli işaretlemelerin yapılmasının ardından seyahat yapacak olan kişilerin kişisel bilgilerini doldurmaları gerekmektedir.

65 yaş üzeri olan vatandaşlar aynı zamanda Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden de arama yaparak seyahat izin belgesi alabilecekler.

Tek Bir SMS İzin Belgesi Yerine Geçecek

İznin alınmasının ardından 65 yaş üzeri olan vatandaşların cep telefonlarına bir mesaj gönderilecek. Bu mesaj seyahatler sırasında izin belgesi yerine gönderilen mesaj gönderilebilecek. Bakanlık konu hakkında sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendirici nitelikte bir açıklama yapıldı. Gönderilen mesajların bu süreçte seyahat izin belgesi olarak sayılabileceği belirlendi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@