Koronavirüs salgını nedeniyle toparlanan 62 maddelik torba yasada neler var? sorusu merak konusu oldu. KYK borçlarının düzenlenmesinden, ücretsiz izne çıkartılan birçok vatandaşı ilgilendiren yasa mecliste görüşülüyor.

Torba Yasa Neleri Kapsıyor? Torba Yasada Neler Var?

Kabine toplantısında yaptığı sunum ile salgılana karşı alınması gereken yasal önlemleri anlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çalışmaların bir haftadır sürdüğünü ve en geç hafta sonuna yetişeceğini duyurdu.

KYK Borçları Erteleniyor

Öğrencileri yakından ilgilendiren KYK borçları, 62 maddelik torba yasa içerisinde yer alıyor. KYK borçları ile ilgili madde şu şekilde;

"Öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, kredinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede verilen kredi tutarlarına, Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanacak hesaplanacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, endeks ile belirlenen tutarları yarıya kadar indirmeye, Cumhurbaşkanı tarafından mücbir sebep hali ilan edilen dönemlerde Yİ-ÜFE uygulamadan ertelemeye yetkili olacak."

İşten Çıkartma Yasağı Gelecek Mi?

62 maddelik torba yasanın kabul edilmesi halinde 3 ay boyunca işten çıkartılmalar yasaklanacak ve bu durum virüs salgının gidişatına göre 6 aya kadar Başkan Erdoğan tarafından uzatılabilecek. İşten çıkartma yasağına takılan işverenler işçilerini ücretsiz izine çıkartabilecek. İşsizlik fonu kapsamında ücretsiz izne çıkartılan işçilere ve 15 Mart'tan sonra işten çıkartılan, işsizlik maaşı alamayan kişilere de 39.24 TL günlük ücret ödenecek.

Ücresiz İzne Çıkartılanlara Maaş Verilecek

Ücretsiz izne çıkartılan işçilere günlük 39.24 TL ödenecek. Bu maaş aylık 1.177 TL ödeme ile ücretsiz izne çıkartılan işçileri kapsarken yasaklar kapsamında 15 Mart'tan sonra işten çıkartılanları da kapsayacak.