Ana Sayfa DÜNYA 6 Ülke Kadınlara Eşit Ekonomik Haklar Veriyor

6 Ülke Kadınlara Eşit Ekonomik Haklar Veriyor

Kadınlara erkeklerle eşit hakları Dünya da sadece 6 ülke veriyor.

7
0
Paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü geride kaldı yapılan araştırmalara göre sadece 6 ülkede kadınlar eşit ekonomik haklara sahip. Sıralamada Türkiye 85. sırada yer alıyor. Dünya Bankası’nın yayınladığı kadınlar iç dünyası adlı rapora göre Türkiye dünya genelinde erkek ve kadınlar yasal olarak ayrıca ekonomik olarak aynı haklara sahip değil.

Sadece 6 ülke kadınları ekonomik açıdan erkeklerle aynı özgürlüğü veriyor. 187 ülkenin yer aldığı sıralamada Türkiye ise 85 sırada yer alıyor. Düzenlenen rapora göre 10 yıllık Maliye ve yasal eşitsizlik verileri ile birlikte seyahat özgürlüğü annelik aile içi şiddet ve varlık yönetimi hakları baz alınarak liste hazırlandı. %100 eşitliği sağlayan ülkeler arasında Belçika Danimarka Fransa Letonya Lüksemburg da İsveç geliyor. 85 sıradaki Türkiye’de ise bu oran yüzde yetmiş 79,38 olarak kaldı.

Tüm dünya genelinde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma oranı ise yüzde 75 olarak kaldı. Ortalama yüzde ise Avrupa ve Asya’da 84,7 kuzey Afrika’da ise %41,3 olan Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 83,2 oranla ilk 50 ülke arasına bile giremedi.

Yasal düzenlemelerde kadınlara en büyük haksızlığı yapan Suriye Arabistan ise 100 de 25,6 ile son sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here