Temek ihtiyaç kredisi kampanyasında 10 bin TL’ye kadar nakit desteği 36 ay vade seçenekleri ve ilk 6 ay geri ödemesiz şekilde ihtiyaç sahiplerine sunuluyor. Vatandaşlar temel ihtiyaç kredisi çekebilmek için devlet bankalarına akın etmeye devam ediyor.

Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Ziraat Bankası kredi sorgulama işlemleriyle vatandaşlar temel ihtiyaç kredisi çekip çekemeyeceklerini araştırıyor. Üç kamu bankası tarafından 10 bin TL’ye kadar ilk 6 ay ödemesiz şekilde verileceği açıklanan kredilere yoğun başvuru yaşanıyor. Bankaların mobil uygulamaları veya internet siteleri üzerinden de temel ihtiyaç kredisi başvuruları kabul ediliyor. Vatandaşlar bu yöntemlerle başvuru yaptıktan sonra sorgulama ekranları üzerinden başvuru sonuçlarını öğrenebiliyor.

Temel İhtiyaç Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın ortak bir şekilde sunduğu temel ihtiyaç kredisi kampanyalarında başvurular 1 Nisan tarihinden bu yana devam ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik olarak etkilenen vatandaşlar 6 ay ertelemeli 36 aya varan vade ve maksimum 10 bin TL’lik finansman desteğinden yararlanabilme imkanı bulunuyor. Yoğun ilgi gören temel ihtiyaç kredisine başvurularda 5 bin liranın altında gelir şartı aranıyor. Geçtiğimiz dönemde 4 milyondan fazla vatandaşın kamu bankalarının temel ihtiyaç kredisi kampanyalarına başvuruda bulunduğu açıklanmıştı.

Koronavirüs salgını sebebiyle zor dönemden geçen ve 5 bin TL’nin altında maaş alan vatandaşlar temel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabiliyor. Bunun dışında açık alacak takibi kaydı bulunan, karşılıksız çeki olan ve protestolu senedi bulunan vatandaşlar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın temel ihtiyaç kredisi kampanyalarına başvuruda bulunamıyor. Ayrıca daha önce hane halkından birisi söz konusu temel ihtiyaç kredisi çekmişse de başvuru onaylanmıyor. Vatandaşlardan yoğun ilgi gören temel ihtiyaç kredisi, hazine desekli Kredi Garanti Fonu kefaletli olarak eşit taksitlerle ödenebiliyor.

Haberin detayları için TIKLAYINIZ