5 Ayrı Uzmandan Altın Fiyatı Yorumu! Altın Fiyatları Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Altın yatırımı yapanlar veya altın yatırımı yapmak isteyenler son dakika altın fiyatı haberlerine büyük bir ilgi göstermeye devam ediyorlar. Ons altında ABD seçimlerinin ardından çok daha yoğun bir şekilde gelmeye başlayan koronavirüs aşısına dair haber akışı nedeniyle bir baskı oluştu. Ons altın fiyatı bu baskının neticesinde gerilerken bundan gram altın da etkilendi. Yatırımcılar bir taraftan aşı haberleri diğer taraftan ise koronavirüs salgınının yeniden yüksek seyire ulaşması nedeniyle “Altı

EKONOMİ 28.11.2020 - 21:09 28.11.2020 - 21:09

2020 yılında altın piyasası dünya finans gündeminin en önemli konusu haline geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle kapanan ekonomiler karşısında risk iştahı ortadan kalkınca küçük ve büyük yatırımcıların tamamı güvenli liman olarak gördükleri altına hücum ettiler. Varlıklarını altın yatırımı ile korumak isteyen yatırımcılar çok ciddi kazançlar da elde ettiler. Ağustos ayında ons altın 2.075 dolar ile zirveye çıkarken ABD seçimlerinin sonuçlarının belli olması ve koronavirüs salgınının çaresi olan aşının bulunduğuna dair haber akışları ile sert bir düşüş gerçekleşti.

Ons altında meydana gelen sert düşüş gram altında aynı ölçüde gerçekleşmedi. Çünkü dolar kurundaki geri çekilme gram altının fiyatının düşüşünün sınırlı ölçüde kalmasını sağladı. Son fiyatlamalara göre ise ons altında 1.800 dolar, gram altında ise 450 TL bandı önemli psikolojik destek noktaları olarak değerlendiriliyor. Ons altın ise şu anda 1.789 dolara kadar geriledi. Yaşanan bu gelişmeleri altın piyasasının uzman isimleri değerlendirdi.

ONS ALTINDA 1.800 DOLAR SEVİYESİ KRİTİK NOKTA!

Meksa Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Figen Özsavcı Gümülcineli altın fiyatları hakkında bir değerlendirme yaparak, “Ons altın için 1.800 dolar oldukça kritik bir nokta oldu. Şu anda bir düzeltme gelmezse farklı bir hikaye devreye girecek. Ancak bunun için de güçlü bir haber akışına ihtiyaç var. Daha hızlı aşılama yapılacağı gibi haberler altın fiyatlarında sert düşüşler getirebilir. Ons altında 1.800 dolar seviyelerinin korunacağını tahmin ediyorum. Ancak gram altında başka bir senaryo hakim olabilir. Dolar kurundaki gerilemeler gram altının fiyatını 450 TL'nin aşağısına indirebilir.” dedi.

ALTIN FİYATLARI AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET EDECEK!

Altın fiyatları hakkında değerlendirme yapan bir başka uzman ise Ahlatçı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş olurken, “ABD'de ve Avrupa'da teşvik paketlerinin açıklanması altın fiyatlarını yukarıya taşıyabilir. Bu ihtimali unutmadan altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket edeceğini beklemek daha doğru olacaktır. Ons altında 2.075 dolar çok uzun süre zirve olarak kalacaktır.” ifadelerini kullandı.

ALTINDAN ÇIKIŞLAR SÜRDÜKÇE FİYATLAR GERİLEYECEK

Emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen altın fiyatlarını değerlendirerek, “Altının kısa vadeli yükseliş trendinin kırıldığını fiyatlamada çok net bir şekilde görüyoruz. Varlıklar risksiz piyasalardan riskli piyasalara geçiyor. Geçişler hızlandıkça altındaki değer kaybı sürecektir.” şeklinde konuştu.

1.800 DOLAR ALTI KALICI OLABİLİR!

Ahlatçı yatırım Hazine Müdürü Arda Coşar aşı gelişmelerine dikkat çekerek, “Aşı gelişmeleri büyük bir umut meydana getirdi piyasalarda. Koronavirüs sürecinde kazançlı çıkan altın da kazançlarını geri vermeye başladı. Ons altında 1.800 dolar altında kalıcı bir süreç yaşanabilir.” dedi.

ONS ALTINDA 2.300 DOLAR BEKLENTİSİ KIRILDI!

İstanbul Altın Rafinerisi Stratejistihttps://isbilgisi.com/ Haluk İzzet Mutlu ise yaptığı altığı fiyatı yorumunda, “Ons altının fiyatında 2.300 dolarlık bir hedefleme vardı. Çok önemli yatırım şirketleri bu hedefleri açıklamıştılar. Ancak bunun kırıldığını görüyoruz. Dünyanın en büyük fiziki altın fonlarından birisi son 1 haftada 35 tonluk bir satış gerçekleştirdi. Bu veri bile altındaki yönü gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@