2020 yılının son tediye ödemeleri milyonlarca kamu işçisi ve taşeron işçi tarafından büyük bir merakla bekleniyor. İlave tediye ödemelerinin ilk taksiti 2020 Ocak'ta, ikinci taksiti 2020 Mayıs'ta, üçüncü taksiti 2020 Temmuz'da ödenmişti. Taşeron ve kamu işçilerinin merakla bekledikleri ilave tediye ödemeleri 4. taksit zamanı Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte ilave tediyeler ve maaş zamları ile alakalı tüm detaylar...

İLAVE TEDİYE 2020 4. TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Milyonlarca işçinin beklediği ilave tediyeler 4. taksit ödeme tarihi belli oldu. Resmi gazete'de yayımlanan karar ile kadroya geçişleri yapılan taşeron işçiler ile kamu işçilerinin ilave tediye 4. taksit ödeme tarihi açıklandı. Buna göre işçiler 14 Aralık 2020 tarihinde ilave tediye 4. taksit ödemelerini banka hesaplarından alabilecekler. Taşeron olarak çalışırken kadroya geçirilen 900.000 işçi de bu ödemelerden yararlanabilecek.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

İlave tediye ödemeleri çokça merak edilen konular arasında yer almaktadır. 6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine her yıl belirli ödemeler yapılmaktadır. Halk arasında ikramiye olarak da bilinen ilave tediye ödemeleri kapsamında kamu işçileri her yıl 52 günlük ödeme alırlar. Kanun tarafından garanti altında bulunan ilave tediyelerden bütün kamu işçileri herhangi bir ayrım göztilmeksizin yararlanırlar. Bu işçilere 52 günlük tediye ödemesi yapılır.

İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİ KAÇ TL'DİR?

Her yıl işçilere 52 günlük tediye ödemeleri yapılırken bu ödemelerin miktarı da merak konusu olmaktadır. Vatandaşlar internette “İlave tediye ödemeleri kaç liradır?” araştırmasını yapmaya devam ediyorlar. Yılda 52 gün olarak ödenen bu tediyeler işçilere 4 taksitte verilmektedir. Bu taksitlerin standart bir ödeme günü olmazken ödeme tarihleri Remi Gazete'de yayımlanarak ilan edilmektedir. Her taksit 13 güne karşılık gelirken hesaplama işçilerin brüt ücretleri üzerinden yapılır. Bu ücretlerden damga vergisi, SGK primi ve gelir vergisi kesintileri olur. Şu anda asgari ücretle çalışan bir işçi 52 günlük ikramiye tutarı karşılığı 3646 TL ilave tediye ücreti almaktadır. Bu hesaplamayla asgari ücretli bir kamu işçisi Aralık ayında ilave tediye ödemeleri 4. taksit kapsamında 911 TL ödeme alacaktır.

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ KİMLERE VERİLİR?

İlave tediye ödemesi alacak olan işçiler kanunla belirlenmiştir. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde kimlerin bu ikramiyeleri alacağı belirlenmiştir. Buna göre ilave tediye ödemesi alabilecek işçiler şunlardır:

-Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlarda çalışan işçiler

-Kamu iktisadi teşekküllerinde çalışan işçiler

-Genel ve katma bütçeli kurumlarda çalışan işçiler

-Özel bütçeli idarelerde çalışan işçiler

-Belediye ve özel idarelerde hizmet akdi ile çalışan işçiler

isbilgisi.com