Türkiye'de 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçiler kadroya alınarak 4/D'li olarak göreve başlatılmışlardı. O dönem varılan anlaşma ile taşeron işçilere 31 Ekim 2020 tarihine kadar her 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak şimdi bu toplu iş sözleşmesinin süresi doluyor. Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında yeni toplu iş sözleşmesi konusunda kıran kırana pazarlıklar yapılmaya başlandı.

TAŞERON MAAŞLARI ENFLASYON KARŞISINDA ERİDİ!

Sendikalar taşeron işçilerin kadroya alındıktan sonra yaşadıkları maaş mağduriyetini ortadan kaldırmak için Çalışma Bakanlığı yetkililerine ek zam talebinde bulundular. Taşerondan kadroya geçmeden önce daha yüksek tutarda maaş alan işçilerin maaşları aradan geçen 3 yıl içerisinde ciddi anlamda geriledi. Bazı çalışanların aylık kazançları asgari ücretin bile gerisine düştü. Yaşanan bu gelir adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasını talep eden sendikalar tekliflerini sundular.

MAAŞLARA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Çalışma Bakanlığı yetkilileri gerçekleştirilen görüşmelerde sendikalara enflasyon oranında zam teklif ettiler. Ayrıca yaşanan maaş mağduriyetlerinin giderilmesi için de ek zam önerisi sundular. Buna göre 2021'de tahmini enflasyon rakamı olan yüzde 8,5'u maaş zammı olarak teklif eden yetkililer yüzde 3 oranında da bir iyileştirme yapılıp toplam zammın yüzde 11,5 olmasını teklif etti. Sendikalar ise bu zammın yüzde 15'e çekilmesini talep ettiler. Görüşmeler devam ediyor ve orta bir noktada buluşup toplu iş sözleşmesinin imzalanması bekleniyor.

SOSYAL HAKLAR TALEP EDİLDİ

Sendikaların 4'D'li taşeron işçiler için Çalışma Bakanlığı'ndan talepleri sadece maaş zammı olmadı. Taşeron işçilere verilmeyen sosyal hakların da peşine düşen sendikalar tayin hakkı, promosyon artışı ve yıllık izin gibi konularda da iyileştirmelerin pazarlıklarını yapmaya başladılar. Taşeron işçilere kısa bir süre içerisinde müjdeli haberlerin gelmesi bekleniyor.

Öte yandan 4/D'li taşeron işçiler 3 yılda kayıplarının 15-20 Bin TL civarında olduğunu ve konuşulan rakamların maüduriyetlerini gidermeye yetmeyeceğini sendikalara bildirmeye başladılar. Sendikalar bu talepleri de Çalışma Bakanlığı'nın önüne koymaya hazırlanıyorlar. Ancak bir sonuç alınmasına ihtimal verilmiyor.

isbilgisi.com