2017 yılında KHK ile 900.000 taşeron işçinin kadroya geçirilerek kamu işçisi olmalarına yönelik adım atılmıştı. Bu işçiler için o zaman yapılan uygulama ile 31 Ekim 2020'ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam almaları kararlaştırılmıştı. Şimdi bu sözleşmenin sonuna gelindi. 900.000 47D'li işçinin yeni maaş zamlarının belli olmasına sadece günler kaldı. Taşeron işçilere TİS'te ne kadar zam yapılacak?

4/D'li taşeron işçiler için yapılan TİS görüşmelerine yüzdelik dilim hesaplaması damga vurdu. Buna göre taşeron işçilerin kadroya geçmeden öncealdıkları maaşlar asgari ücrete göre oranlanacak. Bu oranlama ile işçilerin yeni zamları belirlenecek. Bu nedenle her işçiye ayrı bir zam oranının uygulaması TİS görüşmelerinde üzerinde en çok tartışılan konu oldu.

TAŞERON İŞÇİLERE EK ZAM MI VERİLECEK?

Kadroya alınmadan önce oldukça yüksek maaşla çalışan bazı taşeron işçiler kamu işçisi kadrosuna 4/D'li olarak geçiş yapınca çok ciddi maaş kaybı yaşadılar. Şu anda devam eden TİS görüşmelerinde bu maaş kaybının telafi edilmesine yönelik sistem üzerinde anlaşmaya varılmaya çalışıyor. TİS görüşmelerinden sızan bilgilere göre yüksek maaş alırken düşük maaş almak zorunda bırakılan taşeron işçilere yeni toplu iş sözleşmesinde ek zam verilecek. Bu şekilde işçilerin mağduriyetleri de giderilmiş olacak.

TAŞERON İŞÇİLERE YÜZDE KAÇ ZAM VERİLECEK?

4/D'li taşeron işçiler için TİS görüşmeleri devam ederken uygulanması düşünülen ana zam miktarı da belli olmaya başladı. Buna göre görüşmelerde 2021 yılının enflasyon hedefi oranınca işçilere zam verilmesi konusunda Çalışma Bakanlığı diretiyor. Bu oranın ise yüzde 8,5 olduğu ifade ediliyor. Bunu daha yukarıya çekmek isteyen sendikalar ise yüzde 15'ten aşağıya düşmeyeceklerini net şekilde ifade ettiler. Görüşmelerden taşeron işçilere yüzde 10'un üzerinde bir maaş zammı çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

2020 TİS GÖRÜŞMELERİNDE SENDİKALAR HANGİ TALEPLERDE BULUNDULAR!

TİS görüşmeleri kapsamında sendikalar Çalışma Bakanlığı yetkililerine geniş bir talep listesi sundular. Buna göre sadece maddi haklar değil sosyal haklar da talep edildi. TİS görüşmelerinden maaş zammı, görev tanımı, tayin hakkı, ek ödeme, ikramiye, promosyon ve yüzdelik dilim gibi konularda da işçilere müjdeli haberler gelmesi bekleniyor.

isbilgisi.com