Türkiye'de taşeron işçilerin yaşadıkları mağduriyetler devam ederken Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında maaş zammı görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmelerden elde edilen son dakika bilgilerine göre pazarlıklar belirli bir sitem içerisinde sürüyor. Sendikalar zam taleplerini Çalışma Bakanlığı yetkililerine bildirirken buna karşılık verilebilecek en yüksek zam miktarı üzerine pazarlık ediliyor. Taşeron işçilere ne kadar zam yapılacak?

TAŞERON İŞÇİLER NASIL MAĞDUR EDİLDİ?

Taşeron işçiler ile alakalı olarak sorunlar devam ederken bu sorunun başlangıcı ve devam eden süreç merak ediliyor. 2017 yılına kadar kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışan işçiler uzun süre kadroya geçmek için talepte bulundular. Bu talepler ancak 2017 yılında karşılık buldu. O dönem KHK ile bu işçiler 4/D'li olarak kamu kurum ve kuruluşlarına geçirildiler. Buna ek olarak 3 yıllık da bir zam planlaması yapıldı. 6 ayda bir yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaş zamları enflasyonun altında kalınca büyük bir mağduriyet çıktı. Daha önce genellikle asgari ücretleçalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücretten çok daha az oranda zam uygulanınca maaşlar asgari ücretin altında kaldı. 3 yıllık süreçte her bir taşeron işçi yaklaşık 15.000 TL zarar ettiler. Şimdi ise 3 yıllık sözleşmenin süresi 31 Ekim 2020'de sona eriyor. Bu nedenle sendikalar ile taşeron işçiler arasında TİS görüşmeleri başladı.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Sendikalar ile Çalışma Bakanlığı arasında devam eden TİS görüşmelerinde sona yaklaşıldı. Buna göre taşeron işçilere yapılacak olan maaş zammı yavaş yavaş netleşmeye başladı. Sendikalar maaş zammı için enflasyon rakamlarından yola çıkarak bir teklifte bulundalar. Bu teklife göre taşeron işçilere her 6 ayda bir yüzde8 zam verilmesi istendi. Ancak bu teklife çalışma Bakanlığı yetkilileri karşı çıktılar. Yıllık maaş zammını neredeyse yüzde 20'ye çıkaracak olan bu teklif kabul görmezken enflasyon beklentilerine göre zam teklifi önerildi.

TAŞERONA TAHMİNİ ENFLASYON ÜZERİNDEN ZAM TEKLİFİ!

Taşeron işçiler için Çalışma Bakanlığı'nın son maaş zammı önerisi ise her 6 ayda bir yüzde 6 oldu. İşçilerin maaşları için enflasyon tahminleri üzerinde bir zam teklif eden Çalışma Bakanlığı ileride enflasyon kaynaklı bir zarar olmayacağını öne sürerek bu konuda sendikaları ikna etmeye çalışıyorlar. Ancak sendikalar şu ana kadar bu teklife onay vermediler. Her iki taraf da önerisini kabul ettirebilmek için yoğun bir çaba gösteriyor.

4/D'Lİ TAŞERON İŞÇİLERE EK ÖDEME YAPILACAK MI?

TİS görüşmelerinde taşeron işçilerin uğradıkları zararlar da gündeme geldi. Bu nedenle sendikalar tarafından taşeron işçiler için ek ödeme talep edildi. Çalışma Bakanlığı yetkilileri bu konuda bir iyileştirme yapılabileceğini ama ek ödeme tutarının öyle talep edilen 1.000 TL şeklinde olamayacağını bildirdiler. Son öneri ise taşeron işçilerin tamamına bir seferliğine 250 TL ek ödeme yapılması oldu.

isbilgisi.com