Türkiye'de yaşanan taşeron işçi sorunlarının birisi daha çözüme kavuşmaya başladı. 2017 yılında taşeron olarak çalışırken Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçişleri sağlanan ve 4/D'li işçi olarak çalışmaya başlayan taşeron işçiler o dönem iş garantilerini elde etmişlerdi. Ancak taşeron işçilerin çok sayıda hakkı sürüncemede bırakılmıştı. Bu hakların en önemlilerinden birisi de taşeronda verilen yüzdelik dilimlerin ödenmemesi olmuştu.

TAŞERON İŞÇİLERE MAHKEMEDEN GÜZEL HABER!

Devlet tarafından kadroya geçirilen taşeron işçilerin çok büyük bir çoğunluğuna 1 Icak 2019 tarihinden itibaren asgari ücretin yüzdelik fazlası maaşlara yansıtılmadı. Bu anlamda eksik ödeme alan taşeron işçiler bu durumu büyük tepki gösterdiler. Ancak sorunun devam etmöesi ve bakanlık yetkililerinin çözüme yanaşmaması nedeniyle sendikalar hukuk mücadelesine başlayarak davacı oldular. Bu davalardan taşeron işçilere güzel haberler geldi.

Mahkemelerin verdiği kararlara göre taşeron işçilerin yüzdelik dilim itirazları haklı bulundu. Ayrıca taşeron işçilere geriye dönük ödeme yapılması talebi de kabul edildi. Bu kararlara rağmen kurumlar taşeron işçilere ödeme yapmama konusunda diretiyorlar. Geciken ödemeler taşeron işçilerin sabrını zorlarken sürpriz bir gelişme yaşandı.

ÖDEMELER BANKA HESAPLARINA YATMAYA BAŞLADI!

Bursa Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda çalışan taşeron işçilere de mahkemeden güzel haber gelmişti. Bu gelişme üzerine bu işçilerin yüzdelik dilimleri banka hesaplarına yatmaya başladı. Ayrıca geriye gönük ödemeler de taşeron işçilere yapılmaya başlandı. Şimdi tüm taşeron işçiler kurumlarından ödeme müjdesi gelmesini bekliyorlar.

isbilgisi.com