4/D'li Taşeron İşçilere Kasım Ayı Maaş Şoku! Zam Beklerken Neye Uğradıklarını Şaşırdılar!

4/D'li işçiler Kasım ayında büyük bir maaş şoku yaşadılar. Yıllardır Kasım 2020'de maaşlardaki haksızlık düzeltilecek denilerek avutulan taşeron işçiler bu ay banka hesaplarını kontrol ettiklerinde şok oldular. Taşeron işçilere maaş zammı verildi mi? Taşeron işçi maaş zammında son durum ne? Taşeron işçiler ne zaman maaş zammı alacaklar? Taşeron işçilere ne kadar maaş zammı verilecek? İşte tüm merak edilen soruların cevapları...

EKONOMİ 16.11.2020 - 14:15 16.11.2020 - 14:15

Türkiye'de maaş mağduru olan taşeron işçilerin çilesi bir türlü bitmek bilmiyor. 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname çıkarılarak taşeron işçi olarak çalışırken 4/D'li işçi statüsüne geçiş yapan ve kamu işçisi unvanı alan taşeron işçiler maaş mağduru oldular. Kadroya geçmeden önce asgari ücretin üzerinde maaş alan taşeron işçiler 3 yıllık süreçte büyük sıkıntılar yaşadılar.

TAŞERON İŞÇİLERE MAAŞ ŞOKU!

Taşeron işçilerin maaşların YHK kararı gereği 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Bu sözleşme için de 31 Ekim 2020 tarihi verilmiş ve Kasım 2020 maaşlarının esaslı bir zamla güncelleneceği vaadinde bulunulmuştu. Kamu kadrosuna oryantasyon gereği buna razı gelen taşeron işçiler aradından geçen sürede büyük mağduriyetler yaşadılar. Maaşlarına sadece yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaşları enflasyon karşısında eriyip bitti. Asgari ücretten yaklaşık 1.000 TL fazla maaşları olan taşeron işçilerin maaşları asgari ücretle eşitlendi, hatta bazı kurumlarda bu maaşlar asgari ücretin bile altına geriledi.

Yaşanan mağduriyetleri Kasım 2020'de maaşlarına yapılacak zam için sineye çeken taşeron işçiler ikinci bir şok ile karşı karşıya kaldılar. Kasım ayı maaşlarını almak için bankaya giden taşeron işçiler bir önceki ayda aldıkları maaşın aynısını banka hesaplarında görünce büyük bir şaşkınlık yaşadılar. 31 Ekim'de sona eren YHK'nin iş sözleşmesi yerine yeni bir sözleşme yapılmadı. Taşeron işçilere kötü haberler ise art arda gelmeye devam ediyor.

TİS GÖRÜŞMELERİ BAŞLAYAMIYOR!

Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında taşeron işçiler için 2020 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başlayacak ama bu süreç uzatıldıkça uzatıldı. Bakanlık önce bazı sendikaları yetkili kılmadı, bazı sendikaları yetkili kıldı. Bu nedenle taşeron işçilerin maaş zamları görüşülmesinin başlanması uzadıkça uzadı. Son bir yetkilendirme yapıldı ama günlerdir konuyla alakalı bir gelişme yaşanmadı. Bu gidişle taşeron işçiler Aralık ayında da zamlı maaş alamayacaklar. Çalışma Bakanlığı'nda yaşanan sorunlar aşıldıktan sonra kurumlar ile yaşanacak sorunlar başlayacak. Bu süreçte taşeron işçilerin mağduriyetleri de devam edecek.

SENDİKALAR İŞÇİLERİN HAKLARINI ARAMIYORLAR!

Sendikaları taşeron işçilerin haklarını arama konusunda pasif bulan taşeron işçiler eleştiri oklarını hem Çalışma Bakanlığı'na hem de sendikalara çevirdiler. Sendikaların taşeron işçiler için kendi kendilerine konuşmaktan başka bir şey yapmadığını söyleyen işçiler bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorlar.

isbilgisi.com