4/D'li Taşeron İşçilere 2020 TİS'ten Hangi Müjdeli Haberler Gelecek? Seyyanen Zam, Maaş Zammı, Tayin Hakkı!

Taşeron işçi olarak çalışırken kadroya geçişleri yapılan ve 4/D statüsüne kavuşan işçiler büyük bir merakla maaşlarına yapılacak olan zamları bekliyorlar. 2020 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden çıkacak olan zam haberini merak ediyorlar. Taşeron işçilere ne kadar zam yapılacak? Taşeron işçilere seyyanen zam yapılacak mı? Taşeron işçilerin maaşları yüzde kaç artacak?

EKONOMİ 13.11.2020 - 21:51 13.11.2020 - 21:51

Türkiye'de yaklaşık 900 bin taşeron işçi maaşlarına yapılacak olan zamları merak ediyorlar. 2017 yılında KHK ile taşeron işçi olarak çalışırken kadroya geçişleri yapılan işler 4/D statüsü elde etmişlerdi. O dönem Çalışma Bakanlığı tarafından taşeron işçilerin maaşlarına yönelik düzenleme yapılmıştı. İşçilerin 31 Ekim 2020'ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 maaş zammı almaları kararlaştırılıp uygulamaya sokulmuştu.

TAŞERON İŞÇİLERE ÇİFTE ZAM MÜJDESİ Mİ VERİLECEK?

Taşeron işçiler için kararlaştırılan bu maaş zammı süreç içerisinde ise işçilerin aleyhine oldu. Enflasyon karşısında ezilen maaşlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşandı. Taşeron işçiler kadroya geçeden önce asgari ücretin üzerinde maaş alırken zaman içerisinde maaşları asgari ücretin dahi altında düşen işçiler oldu. Bu nedenle taşeron işçiler 2020 TİS görüşmelerinde hem maaş zammı hem de seyyanen beklentisi içerisine girdiler.

350 TL SEYYANEN ZAM TEKLİFİ

Sendikalar ile Çalışma Bakanlığı arasında süren TİS görüşmelerinden elde edilen ilk bilgilere göre sendikalar ilk önce seyyanen zam talebinde bulundular. Sendikaların seyyanen zam talebine karşılık olarak Çalışma Bakanlığı yetkilelerin bu isteğe olumlu yaklaştılar. Ancak sendikaların 1.000 TL seyyanen zam talebi karşılık görmedi. Çalışma Bakanlığı taşeron işçiler için 350 TL seyyanen zam önerisinde bulundu. Sendikalar bu tutarı yükseltebilmek için pazarlık yapmaya devam ediyorlar.

TAŞERON İŞÇİLER EYÜZDE KAÇ MAAŞ ZAMMI VERİLECEK?

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zamlar ile alakalı pazarlıklar da sürüyor. Yıllardır maaşların enflasyon karşısında ezildiğini ifade eden sendikalar Çalışma Bakanlığı'ndan yüzde 20 maaş zammı talep ettiler. Ancak Çalışma Bakanlığı da bu maaş zamları için yüzde 15 önerisinde bulundu. Bu konuda da pazarlıklar sürüyor.

Öte yandan taşeron işçilerin sosyal hakları ile alakalı olarak da sendikaların talepleri bulunuyor. Özellikle tayin hakkı konusunda da büyük mağduriyetler yaşanıyor. Tayin hakkı konusunda da çözüm önerileri üzerine görüşmeler sürüyor. En azından taşeron işçilerekurum içi tayin hakkı imkanı verilmesi güçlü bir ihtimal olarak belirtiliyor.

isbilgisi.com

Yorumlar (2)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@