Türkiye'de 4/D'li taşeron işçilerin maaşlarında yaşanan problemler kanayan bir yara olmaya devam ediyor. 2017 yılında KHK ile kamuya geçişleri gerçekleştirilen ve 4/D'li olarak çalışmaya başlayan taşeron işçiler çok büyük maaş kayıpları yaşadılar. O dönem alınan karar gereği taşeron işçilere aradan geçen 3 yıl içerisinde her 6 ayda bir yüzde 4 maaş zammı verildi. Ancak bu rakam enflasyonun oldukça altında kaldı ve taşeronişçilerin bir kısmının maaşları asgari ücretin dahi altına düştü.

TAŞERON İŞÇİLERE YÜZDELİK DİLİM HESABIYLA EK ZAM!

Sendikalr ile Çalışma Bakanlığı arasında 4/D'li taşeron işçilerin maaş zamları ile alakalı olarak 2020 Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri devam ediyor. Sendikalar taşeron işçilerin yaşadıkları ekonomik sorunları pazarlık masasına koydular. Bunun üzerine Çalışma Bakanlığı'ndan yüzdelik dilim hesaplamasıyla zam önerisi yapıldı. Buna göre taşeron işçilerin maaşlarında meydana gelen zararları telefisi için en düşük miktara en yüksek zam yapılması esasıyla yüzde 10, yüzde 12, yüzde 15 ve yüzde 17,5 ek zam uygulanacak.

TEŞORAN MAAŞ ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Taşeron işçilerle ek zam verilerek yaşanan mağduriyet giderildikten sonra Çalışma Bakanlığı tarafından normal maaş zammı da uygulanacak. Bu konuda da sendikalarla pazarlık halinde olan Çalışma Bakanlığı her 6 ayda bir olmak üzere yüzde 5 zam önerisi yaptı. Çalışma Bakanlığı yetkilileri bu öneriyi yaparken 2021 enflasyon tahmini üzerinden zam oranı belirledi. Yüzde 8,5 olması tahmin edilen 2021 enflasyon oranı üzerinden yapılan hesaplamayla taşeron işçiler 2021 yılında yüzde 10 zam almış olacaklar ve enflasyon altında ezilmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

TAŞERONUN TALEPLERİ SADECE ZAM DEĞİL!

2020 TİS görüşmelerinde taşeron işçiler adına sendikalar tarafından ortaya konulan talepler sadece maaş zammı ile sınırlı kalmadı. Taşeron işçilere bazı hakların verilmesini talep eden sendikalar özellikle tayin hakkını almadan masadan kalkmak istemiyorlar. Ayrıca sendikalar taşeton işçilere uygulanan promosyon miktarlarının da yükseltilmesini pazarlık konusu yaptılar.

isbilgisi.com