2022 Yılında milyonlarca emekli, asgari ücretli ve memur maaşlara gelecek zam haberini beklerken 2023 yılının ilk ayında tüm maaşlar netliğe kavuşmuştu. Asgari ücret 5 bin 500 TL'den 8 bin 500 TL'ye çıkarılırken emekli vatandaşlar gelen yüzde 30 zam ile memnun olmamıştı. Asgari ücretin altında kalan emekli maaşları vatandaşın hayal kırıklığı yaşamasına neden olurken milyonlar gözlerini bayram ikramiyelerinden yana çevirdi. 

Emekli vatandaşlara ödenen bayram ikramiyeleri bu sene de hesaplara yatacakken bayram ikramiyelerinde zam iddiası ortaya atıldı. Milyonları yakından ilgilendiren zam iddiası nedeniyle gözler gelecek haberlere çevrilirken ödemelerin yolda olduğu belirtildi. 

TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

2023 EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan memur ve emekli maaş zamları için zam oranı yüzde 25 olarak belirlenmiş hemen ardından gelen tepkilerle birlikte zam oranının yüzde 30 seviyesine çıkarılmasına karar verilmişti. Emekli ve memur vatandaşlar için gelen yüzde 30'luk zam oranının ardından en düşük memur maaşı güncellemesi 11 bin 848 TL şeklinde olurken en düşük memur emeklisi maaşı da 7 bin 901 TL olmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından gözler ikramiyelere döndü. 

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşması ile birlikte devlet tarafından açıklanacak bayram ikramiyelerinde bir artış yaşanması beklenirken yılda iki kez ödenen bayram ikramiyelerinde bu sene  neler olup biteceği merak konusu oldu. Birçok kişi emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde bu sene artışın yaşanacağını iddia ederken gözler gelecek açıklamalara döndü. Kulislerde konuşulmakta olan rakamlara göre yılda iki kez ödenen emekli ikramiyelerinde yüzde 280 zam oranı uygulanabileceği belirtildi. 

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLACAK?

İddialar doğrultusunda 1100 TL şeklinde ödenen emekli ikramiyelerinin yüzde 280 oranında zam sonrası 4 bin 180 TL'ye çıkması bekleniyor. 28 Şubat tarihinde açılacak olan mecliste EYT ile birlikte birçok düzenlemenin son adımlarının atılması beklenirken emekliye bayram ikramiyesinin de konuşulması ve görüşülmesinin beklendiği iddia edildi. Konuyal ilgili henüz resmi bir açıklama gelmezken gelişemlerden anında haberdar olmak için isbilgisi.com haber sitesi bildirimlerini açmayı ihmal etmeyiniz.