Türkiye'de milyonlarca memur 3600 ek gösterge ile alakalı yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ediyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın memurlara olan bu sözü için bakanlıklar bazında çalışma yapıldığı biliniyor. Bu çalışmalar bittikten sonra yapılacak düzenleme TBMM Başkanlığı'na sunulacak ve komisyon ile Genel Kurul görüşmelerinin ardından yasalaşacak. 3600 ek gösterge TBMM'ye ne zaman gelecek?

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER YARARLANACAK

3600 ek gösterge ile ilgili yapılan çalışlmalarda şu anda tüm memurların yararlanabileceği kapsamlı bir çalışma yapılmıyor. İlk etapta yalnızca öğretmenler, polisler, hemmşireler ve din görevlileri 3600 ek göstergeden yararlanabilecekler. Diğer memurlar için ise ilerleyen süreçte talebe ve ihtiyaca göre böyle bir ekleme yapılabileceği konuşuluyor.

3600 EK GÖSTER İLE KİM, NE KAZANACAK?

3600 ek göstergenin yasalaşması durumunda polisler, öğretmenler, hemşireler ve din görevlilerinin maaşlarında ilk etapta 1.000 TL'ye yakın bir yükseliş meydana gelecek. Ayrıca bu memurların emekli ikramiyeleri ve emekli maaşları da ciddi anlamda yükselecek. Emekli olduklarında bu memurların maaşlarında büyük oranda düşüş meydana gelmeyecek. Bu şekilde emeklilik oldukça cazip bir hale dönüşecek. Bu şekilde genç işsizliğin de azalmasına 3600 ek gösterge ile katkı verilebilecek.

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK?

3600 ek gösterge ile alakalı olarak 2020 yılının son günlerinden önemli gelişmeler yaşanıyor. 2023 yılında güçlü bir iktidar hedefleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sözü olan 3600 ek göstergenin çıkarılması için yapılan çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi. Son kabine toplantısında Başka Hazine ve Maliye Bakanı olmak üzere ilgili bakanlara talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tamamlanarak TBMM'ye sunulmasını istedi. Bu haberin gelmesiyle beraber 2021 yılının ilk aylarında 3600 ek göstergenin çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

isbilgisi.com