Türkiye, koronavirüs sürecinde çok ciddi bir sınav verdi. Dünyanın çok sayıda ülkesindeadeta korku filmlerini andıran gelişmeler yaşanırken Türkiye tedbirleri sıkı tutarak ve vatandaşların bu tedbirlere riayet etmesiyle başarılı sonuçlar aldı.

Koronavirüs salgını döneminde vatandaşların hayat tarzlarını değiştiren en önemli tedbir sokağa çıkma yasakları oldu. Bu uygulama dönemlerinde Türkiye'nin çok büyük bir çoğunluğu sokağa çıkma yasaklarına tam anlamıyla uyarak salgınla mücadeleye destek verdi.

KABİNE TOPLANTISINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLERİN SAYISI DÜŞÜRÜLECEK

Türkiye'de yavaş yavaş normalleşme dönemine geçiş yapılırken 31 şehirde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasakları son yapılan kabine toplantısında 15 şehire kadar düşürüldü. Şimdi ise bugün yapılacak olan kabine toplantısında bu sayının kaça ineceği merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak olan kabine toplantısında bugün başta hafta sonu sokağa çıkma yasakları olmak üzere koronavirüs gündemine ilişkin çok önemli kararlar üzerinde değerlendirmelerde bulunulacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ULUSA SESLENECEK!

Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yaparak yeni hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararını ve bu yasak kapsamını açıklayacak. Ayrıca normalleşme adımlarına yönelik çok önemli kararların bugün kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARI AÇIKLANACAK

Edinilen bilgilere göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak illerin sayısında azalma olacak. Ancak risk altında olan illerde hafta sonu sokağa çıkma yasakları devam edecek. Bu illerin Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep olmasına kesin gözüyle bakılırken bir kaç ilde daha 30 Mayıs ve 31 Mayıs'ta sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI İÇİN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDECEK

Bugün yapılacak olan açıklamalarda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarla 20 yaş ve altı gençler ve çocuklar için uygulamaya devam edilen genel sokağa çıkma yasakları hakkında yeni bir kararın yer alması da beklenti haline dönüştü. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, böyle bir beklentinin ve bu yaş gruplarındaki sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının gündemlerinde olmadığını söyledi. Bakan Koca vatandaşlardan biraz daha sabır isterken ilerleyen süreçte onların bekledikleri açıklamaları yapmayı umduklarını belirtti.

isbilgisi.com