Emekliler ve emekli yakınları, belirli şartların sağlanması durumunda birden fazla maaş alma hakkına sahiptir. Bu durumda, çift maaş alabilme imkanı söz konusu olabilir. İşte bu durumları daha detaylı bir şekilde ele alalım:

BU DURUMLARDA ÇİFT MAAŞ ALABİLİRSİNİZ

Emekliyim, vefat eden eşimden maaş alabilir miyim?

Evet, sosyal güvenlik mevzuatına göre bir sigortalı vefat ettiğinde eşi, çalışıyor olsa da emekli olsa da ölüm maaşı alabilir. Cinsiyet farkı da gözetilmez. Vefat eden eşin sigortalılık süresi uygunsa ve geliri olup olmadığına bakılmaksızın sağ kalan eşe aylık bağlanır.

Emekli olanlar eşinin maaşının ne kadarını alıyor?

Bu durum, çalışma durumuna göre değişiklik gösterir. Eğer emekli olmayan veya çalışmayan bir kişi ise, vefat eden eşinin maaşının yüzde 75'ini alır. Çalışan veya emekli olan bir kişi ise ölen eşinin maaşının yüzde 50'sini alır. Ayrıca, maaş alma şartlarını karşılayan çocuklar varsa ödenecek para belli oranlarda pay edilir.

Eşten maaş için ne kadar prim gerekiyor?

Vefat eden sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için belirli prim sürelerinin tamamlanması gerekmektedir. Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş en az 1800 gün veya SSK sigortalıları için en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, her türlü borçlanma süreleri hariç toplamda 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Emekli olan ve eşinin aylığı alan bir kişiye en az ne kadar ödeniyor?

En düşük emekli aylığı ödemesi 7.500 TL'dir. Ancak vefat eden sigortalılardan dolayı gelir ve aylık alan hak sahiplerinin aylık tutarı, hisseleri oranında hesaplanır.

Yukarıdaki bilgiler, genel olarak sosyal güvenlik mevzuatına dayanmaktadır. Ancak, her durumun farklı olabileceğini ve güncel kuralların değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, emekli maaşı ve haklarınızla ilgili kesin bilgilere ulaşmak için SGK veya ilgili resmi kurumlara başvurmanız önemlidir.