Covid-19’ un ekonomik etkilerini azaltmak ve vatandaşa destek olmak amacıyla AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLADIĞININ gerçekleştirdiği 1000 TL’lik sosyal yardımların 3. Faz aşamasına geçildi. Hane başına tek kişiye veriliyor. Bakanlıktan gelen açıklamada 3. Fazda daha çok kitleye ulaşılacağı ve başvuru sürecinin de yardımlarında daha uzun süreceğini açıklamışlardı. Gerekli koşulu sağlayan vatandaşlar yararlanabilecekler.

Pandemi yardımları emeklilere, işçiye, memura, işsizlik ödeneğinden yararlananlara verilmektedir. Ayrıca il aşamasında pandemi desteğinden yararlananlara verilmeyecektir. Şuan aktif olarak 3. Faz pandemi desteği için başvurular e-devlet üzerinden alınıyor.

Kimlerin Başvurusu Kabul Ediliyor?

İlk aşamalarında bu destekten faydalanan vatandaşın başvurusu kabul edilmiyor. 5510 sayılı memurlar kanunu ile 4/a kapsamında kamuda yer alan kamu işçilerinin.

5510 sayılı memurlar kanunu ile 4/c kapsamında kamuda yer alan kamu memurlarının. Sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir sosyal yardım ve aylık maaş alan kişilerin. İşkur işsizlik ödeneğinden yararlanan kişilerin. Pandemi sebebi ile çalıştıkları kurumda kısa çalışma ödeneği alan kişilerin başvuruları değerlendirilmemektedir.

3. Faz Pandemi Destek Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Bu 3. Faz aşaması pandemi sosyal yardım aşamasının son faz dönemidir süreç bittikten sonra bu sosyal yardım uygulaması artık kullanılmayacaktır.

E- devlet sisteminiz üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Öncelikle aile bilgileriniz gelir durumunuz, fatura bilgileriniz sizden talep edilmektedir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz dolmanız sizin için faydalı olacaktır.