Ana Sayfa EKONOMİ 3 Ay Sürecek Balık Av Yasağı Başlıyor

3 Ay Sürecek Balık Av Yasağı Başlıyor

3 ay sürecek av yasağı 15 Nisan da başlıyor.

10
0
Paylaş

Av yasağının başlamasına sadece 48 saat kaldı. 15 Nisan 15 Temmuz 2019 tarihleri arasında avlanma yasağı başlıyor balıkçılarda son kez ağ attı.

Deniz seviyesinden 1650 metre yüksekte olan Van Gölü’nde yaşayan balıklar son dönemde bölgenin geçim kaynağı olmuş durumda Vanlı balıkçılarda son kez ağ çektiler. Yatağan 15 Nisan’da başlayacağını ve u nedenle yoğun çalıştıklarını söyleyen balıkçılar üreme döneminde Van Gölü’nde tuzlu ve soda sularından çıkarak tatlı sulara ve Dere yataklarında gider İnci kefalleri 90 günlük üreme döneminin ardından tekrardan geri dönüyor.

Yaşanan bu olaydan sonra Van Gölü kıyısında yaşayan her 15 10 kişi istihdam edecek 130 tekne sahibi 9 ay boyunca günü açılıyor ve inci kefali avlıyor. Uzmanların elde ettiği bilgilere göre 50000 ton inci kefali burada alınabiliyor.

YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, “ Van Gölü’nde yaşayan İnci kefalinin bölgede 14 bir insanın geçim kaynağı ne olduğunu söyleyen Mustafa Akkuş balıkçılar artık sona ağlarını atıyorlar. 15 Nisan 15 Temmuz tarihleri arasında 90 gün boyunca balıkçılar için ağ yasağı orucu başlıyor.

Bu süreçte balıkların bir kısmı nerelere göç ediyor ve 90 günün ardından yumurtlayarak geri dönüyorlar biz burada yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde birçok insanı uzun yıllar daha ekmek yemesini sağlayacağız. Umut ediyorum ki geçen yıl ablana kaçak avlanma miktarını bir nebze olsun aşağısını çekmeyi düşünüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here