Her dönemde yeni marka ve modelleri ile sürekli olarak kendini ve fiyatlarını yenileyen akıllı telefonlara gelecek olan büyük zam için geri sayıma başlandı. Yapılan açıklama ile birlikte uzun bir süredir gündeme gelen zamların yakın zaman içerisinde uygulanmaya başlayacağı ifade edilmiş oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan Ticaret Bakanlığı kararı ile birlikte yakın zaman içerisinde yürürlüğe girecek olan uygulama ile birlikte akıllı telefon fiyatlarına zam uygulanacağı bilgisi gelmiş oldu. 

Özellikle de son yüzyılda yediden yetmişe herkes tarafından kullanılan akıllı telefonların hemen hemen her gün yeni modellerinin çıkmasının ardından gelişen son teknoloji ile birlikte fiyatlarının da artmasının beklendiği ifade edildi. Neredeyse her gün yenilenen bu marka ve modeller için güncellenen fiyatlar ile birlikte yeni fiyatların nasıl olacağı merak edimeye başlandı. 

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! 

Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Gündeme gelen bu zam haberinin ardından kararın hangi koşullarda çıktığı gibi konular merak konusu oldu. Resmi Gazete'de yayımlandığı öğrenilen bu karar ile birlikte yapılan açıklamalara göre 2020/6 sayılı ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapan tebliğle ile birlikte adet başına birim gümrük kıymeti 200 doların altında olan cep teledonları için gözetim uygulamasında limitlerin değiştiği öğrenildi. Bu değerlerin alınan yeni karar ile birlikte 350 dolar olarak yeniden belirlendiği ifade edildi. 

SON 28 GÜN! 

Açıklanan bu kararın ardından telefon almak isteyen ya da telefonunu değiştirmek isteyen kişiler tarafından yeni fiyat listelerinin nasıl olacağı merak konusu olmuştu. Türkiye'de artık yaş fark etmeksizin herkesin etkilendiği bu fiyatlar hakkında yapılan açıklamlara göre limit artırımına gidildiği öğrenilmiş oldu. 

Birim fiyatının 350 dolar olması konusunda Ticaret Bakanlığı tarafından alınan bu kararın ardından yürürlüğe giren bu karar ile birlikte tarih de belli oldu. 28 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak olan bu karar sonucunda artık yaşanan fiyat artışının resmen uygulamaya alınacağı ifade edilmiş oldu. Akıllı telefonlar için alınan bu karar sonucunda fiyatların da daha da yükseleceğinin tahmin edilmesi nedeni ile kişilerin yakın zaman içerisinde yeni telefon isteğinin bulunması durumunda ellerini çabuk tutmaları gerektiği öğrenilmiş oldu.