2500 Yeni Polis Alımı Yapılacak! 27 Haziran 2020 Alımlar İçin Kritik Tarih!

27 Haziran 2020 tarihinde TYT sınavı gerçekleştirilecek. Lise mezunu polis adayları için bir fırsat olacak sınav için alacakları puan polislik başvuruları için önemli rol oynayacak. Polis Akademisi bu dönem 2500 adet polis alacağını açıkladı.

İŞ İLANLARI 20.06.2020 - 17:30 20.06.2020 - 17:30

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalar çerçevesinde lise mezunu yeni polis adayları için bir alım sürecinin başlayacağı belirtilmişti. Bu süreçte alımlar için adayların öncelikli olarak TYT sınavına girmeleri bekleniyor. Sınava giren adayların tek oturum sonucunda belirlendiği gibi yeterli puan almaları durumunda polislik için başvuru yapabilecekleri açıklandı.

Alınan puan sonucuna göre PMYO polis alım başvuru sürecine dahil edilebilecekler.

TYT Sınavı Kaç Sorudan Oluşuyor?

2020 yılı Temel Yeterlilik Testi için öğrencilere Türkçe Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanında toplam 120 soru sorulacak. Sınavdaki test dağılımı ise kendi içerisinde ayrılıyor. Sınav tarihi ise 27 Haziran 2020 olarak açıklandı. Pek çok üniversite adayıyla birlikte polis olma hayali kuran lise mezunu gençler için de önemli bir tarih olacağı ifade ediliyor.

TYT Sınavına Göre Alım Yapılacak

27 Haziran tarihinde yapılacak TYT sınavından alınan puan 2500 polis alımı sırasında belirleyici olacak. Polisliğe giriş sürecinde kullanılacak olan puanların önemli olduğu ifade edildi. Polis Akademisi tarafından bir taban puan belirlendi. Bu puan sonrasında altında alan adayların kabul edilmeyeceği açıklandı.

Geçen sene taban puan 250 olarak açıklanmıştı. 2018 yılında ise bu puan 260 olarak belirlenmişti. Sınav öncesinde taban puan hakkında bir açıklama yapılmadı. Bu süreçte sonucun sınava girdikten sonra belirlenmesi bekleniyor.

Puan hesaplamalarının yapılması için tüm alanlarda en az 0.5 netin olması gerekiyor. Bazı alanlarda hiç soru çözülmemesi halinde puan hesaplanmasına gidilmeyecek. 28 Temmuz 2020 tarihinde sonuçların açıklanmasının ardından polis adayları için yeni bir başvuru süreci başlayacak.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@