Türkiye'de noterlerin çalışma günleri ve saatleri Adalet Bakanlığı tarafından belirleniyor. Hafat içi noter işlemleri için hizmet veren noterlerde çok büyük kalabalıklar meydana geliyor. Vatandaşlar da noter işlemlerini mesai günlerinde yaptırmak zorunda kalıyorlar. Yaşanan bu sıkıntıya dair şikayetleri değerlendiren Adalet Bakanlığı noterlerin çalışma günleri ile alakalı olarak yeni bir sistem belirledi. Bu yeni sistem ise nöbetçi noter uygulaması olarak açıklandı.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI NEDİR?

Adalet Bakanlığı tarafından alınan gereği Türkiye'de nöbetçi noter uygulamasına geçildi. Buna göre hafta içi büyük bir yoğunluk yaşanan noterlerde kalabalıkları azaltmak ve vatandaşlara hafta sonunda da noter işlemleri yapabilme imkanları vermek için nöbetçi noter sistemi uygulanmaya başlandı. Bu yeni sistem ile hafta içi yapılan tüm noter işlemlerinin hafta sonunda da yapılabilmesine imkan tanındı. Vatandaşlarca oldukça memnuniyetle karşılanan nöbetçi noter uygulaması büyük bir talep gördü.

NÖBETÇİ NOTER SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Adalet Bakanlığı'nın verdiği görev ile nöbetçi noterlerin belirlenmesine yönelik yetki Türkiye Noterler Birliği'nde (TNB) bulunuyor. Türkiye Noterler Birliği aylık olarak hangi ilde, hangi gün, hangi noterin nöbetçi olacağını planlıyor. Hazırlanan bu planlama ile nöbetçi noter listesi ortaya çıkıyor. Vatandaşlar bu nöbetçi noter listesini ise TNB'nin resmi internet sitesi üzerinden tarih ve il bazlı yaptıkları sorgulama ile öğrenebiliyorlar. Vatandaşlar bu sayede bulundukları illerdeki nöbetçi noterleri öğrenebiliyorlar.

NÖBETÇİ NOTER UYGULAMASI DEVAM EDİYOR MU?

Nöbetçi noter uygulaması ile alakalı olarak en çok merak edilenlerden birisi de bu sistemin halen daha devam edip etmediği oldu. Adalet Bakanlığı tarafından alınan karar gereği nöbetçi noter uygulamasına ara verildi. Koronavirüs tedbirleri ile alakalı olarak önce hafta içi nöbetçi noter uygulamasına geçen Adalet Bakanlığı normalleşme dönemiyle hafta içi normal çalışma sistemine döndü. Ancak hafta sonu nöbetçi noter uygulaması henüz yeniden başlamadı. Adalet Bakanlığı yeni bir karar aldıktan sonra nöbetçi noter sistemine devam edilecek.

BUGÜN HANGİ NOTER AÇIK?

Bugün hangi noterin açık olduğu konusunda da çok sayıda arama yapılıyor. Adalet Bakanlığı'nın nöbetçi noter uygulamasını geçici olarak durdurması nedeniyle bugün tüm noterler kapalı olacak. Noter işlemi yaptırmak isteyen vatandaşlar yarın mesai saatinin başlamasını beklemek zorunda kalacaklar.

isbilgisi.com