Koronavirüs önlemleri kapsamında iki hafta üst üste hafta sonları alınan sokağa çıkma yasağının devamının gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Alınan önlemlerle sosyal izolasyonun artırılması ve bu noktada salgının kontrol altına alınması planlanıyor. 30 büyük şehir ve Zonguldak ili için alınan karar geride bıraktığımız hafta sonu da uygulandı.

Alınan tedbirlere ek olarak 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkmaları bir süre ertelendi. Ramazan ayının başlangıcı olarak bilinen 23 Nisan ve sonrası için de yeni iddialar gündeme gelmeye başladı. Sosyal medyada sık sık gündeme gelen iddialara göre 23-24-25 ve 26 Nisan tarihinde üst üste sokağa çıkma yasağının uygulanacağı belirtilmişti.

İddiaların gündeme gelmesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna bir açıklama yapılmış ve böyle bir uygulamanın olmadığının altı çizilmişti. Ramazan ayına son birkaç gün kalmışken iddialar tekrar gündeme gelmeye başladı.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Yasağı Alınacak Mı?

İddialar tekrar gündeme gelmişken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde yapılacak Bilim Kurulu Toplantısı sırasında bu konunun derinlemesine ele alınacağı belirtildi. Daha önce bilim kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalardan alınan sinyaller doğrultusunda, 4 günlük bir sokağa çıkma yasağının son derece etkili olabileceği belirtilmişti. Bu konunun yetkili mercilere ulaştırılması için tavsiye verilebileceği ihtimalleri üzerinde duruldu.

Şimdilerde 23 Nisan tarihi için nasıl bir karar alınacağı merakla bekleniyor. Konu hakkındaki kararın bugün yapılması bekleniyor.

Yetkili İsimler Yasak İddialarına Ne Söylüyorlar?

Bilim Kurulu üyesi olan Prof Dr. Özlü 4 günlük sokağa çıkma yasağı ihtimallerini değerlendirdi. Bunun üzerine henüz bilim kurulu tarafından da konunun görüşülmediği belirtildi. Ancak üyelerin önerilerinin bu süreçte sokağa çıkma yasağının getirilmesi yönünde olduğu belirtildi. Yapılacak toplantıda konunun ele alınması ve idari mercilere iletilmesi planlanıyor. Ancak alınacak kararın hastalığın seyrindeki değişime bağlı olabileceğinin altı bir kez daha çizildi.

isbilgisi.com