2023 Yılı Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak? - Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları merakla beklenilmektedir. 2022 Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına çok az bir süre kaldı. Cumhurbaşkanı memur ve emekli maaşlarıyla ilgili müjdeli haber vererek memur ve emekliyi bir heyecan sarmış durumda.

Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı Clio fiyat listesi zamlandı! En ucuz sıfır araba 826.900 TL'ye fırladı

Emekli ve memur maaşı ile ilgili tahminler yapılmaktadır. Memurlara 6 aylık enflasyondan doğan fark ve toplu sözleşme yapılarak belirlenen artış oranı ile zam oranı ortaya çıkmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bir açıklamaya göre yılbaşında memura ve emekliye ciddi oranlarda zam yapılacağını söyledi.

Memur ve emekli maaş oranları ne kadar olacak?

Kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamada memur ve emekliye yapılacak zam oranı için söylediği sözler önemli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, ‘’Dünya genelinde meydana gelen küresel ekonomik kriz ülkemizde de sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Bu nedenle de her kesimi rahata kavuşturacak adımları atmayı düşünüyoruz. Memur, emekli maaşları ile asgari ücreti yılbaşından sonra yeniden yükselterek enflasyon nedeniyle meydana gelen refah kaybının giderilmesine çalışacağız’’ açıklamasında bulundu.

emekliyezam

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam 2023 yılı Ocak ayında olacaktır. 2022 yılı ikinci yarısında enflasyon farkına göre emekliye % 42.35 ve memura % 41.69 oranlarında zam yapılmıştı. Yılbaşında enflasyon % 15 oranında olması durumunda memurlara en az % 15 oranında zam beklenilmektedir.

Yüzde 15 oranındaki enflasyon farkı yansıması durumunda en düşük emekli maaşı da 6 bin 078 TL’den 6 bin 990 TL’ye çıkması beklenmektedir. En düşük memur maaş oranı 9 bin 105 TL’den 10 bin 470 TL’ye çıkarılması beklenmektedir. Her ayın 3’nde aylık enflasyon rakamları açıklanmaktadır.

Kesin zam oranları 2023 yılının ocak ayında belli olacak. Bu artışlardan birisi de Temmuz ayında 3.500 lira olan en düşük emekli maaşlarının bir daha artırılması gündemdedir. Bu karar 31 Aralık 2022 yılında verilecektir. Diğer yandan memur ve emekli maaşlarında ek iyileştirilme yapılması da gündemdeki yerini korumaktadır. Bu zamlar SSK ve Bağ Kur emeklilerine de yapılacaktır.