Yeni döneme ilişkin birçok konu başlığı altında yeni kararlar alınmaya devam edilirken geçtiğimiz günlerde Meclis’ten geçen yemek kartı ödemeleri de gündemde sıklık ile konuşulan konulardan birisi oldu. Ülke sınırları içerisinde çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yemek kartı kararı kapsamında 2023 yılı ücretlerini açıklayan yetkililer, çalışanların da belirli bir ücrete kadar vergiden muaf tutulacaklarını ifade etti. 

Yemek ücretlerine ilişkin fiyat ve vergi düzenlemeleri yapılırken çalışanları yakıdan ilgilendiren yeni bir iddia ortaya atıldı. Fiyatların artmasından sonra 2023 yılı birlikte yemek kartlarının market alışverişlerinde kullanılamayacağı iddiası, evlerinin ihtiyaçlarını çoğunluk yemek kartları ile gidererek bütçelerini bir nebze olsun rahatlatma gayreti içerisinde olan çalışanları hayal kırıklığına uğrattı. 

Uzun süredir gündemde tartışılan ve milyonlarca çalışan ile ailelerini endişelendiren 2023 yılı yemek kartı uygulaması, yetkili isim tarafından yapılan açıklama ile neticeye erdi. Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade, ortaya atılan tüm iddialara yanıt verdi. 

51 TL ÜSTÜNE VERGİ ÖDENECEK!

Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı! Fırsat! Ayçiçek yağı indirimi başladı!

2023-yemek-ucretleri-artti-yetkili-isim-yemek-kartlarinin-marketlerde-kullanilamayacagi-iddias

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni karara göre 1 Ocak itibari ile yemek ücretleri 110 TL olarak ödenecek. İşyeri sahipleri 51 TL’ye kadar olan yemek ücretleri için vergiden muaf tutulacak. 

YETKİLİ İSİM İDDİALARA YANIT VERDİ!

Yemek kartları için ödenen günlük ücretin 2023 yılı itibari ile 51 TL’den 110 TL’ye yükseleceğinin açıklanmasının ardından ortaya önemli bir iddia atıldı. Milyonlarca çalışanı endişelendiren iddiaya göre yemek kartlarının 2023 yılı itibari ile market harcamalarında kullanılamayacağı ileri sürüldü. Söz konusu iddiaya ilişkin net bir açıklama yapan Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade, böyle bir şeyin söz konusu olmadığının altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “Yemek kartlarının vergi istisnasına konu olmaması konusu 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan 382 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde düzenlendi. 1 Aralık 2022 tarihinde açıklanmış olan mevzuat, hali hazırda yürürlükte olan mevzuattan farklı bir düzenlemeye sebep olmamıştır.”